Region treba da se fokusira na obnovljive izvore energije
„Srbija ima odličan potencijal, ali kako bi se taj potencijal pretvorio u realan rast i prilike za građane, Vlada mora da ojača međunarodnu trgovinu i ekonomske odnose, nastavljajući da se bori protiv korupcije i sprovodeći transparentnu, otvorenu i poštenu poslovnu praksu, kao i partnerstvo sa globalnim šampionima kao što je General Electric“, kaže za BIZLife Gaetano Massara, CEO, General Electric South East Europe.
Mogu li planirane mere srpske Vlade da privuku strane investitore, i u kojoj meri?
Jedna od ključnih oblasti za unapređenje je svakako stepen predvidljivosti i stabilnosti regulatornog okvira. Jedan od preduslova za privlačenje investitora u bilo kojoj zemlji je sigurnost da zakoni i propisi neće biti retroaktivno izmenjeni. Drugi preduslov, je jačanje međunarodne trgovine Srbije i ekonomskih odnosa kroz regionalnu saradnju i brže usvajanje mera koje bi omogućile integraciju u EU. Još jedan preduslov je povećavanje konkurentne vrednosti srpske industrije, je smanjenje troškova energije.
Jednom ste rekli da verujete u mogućnost 'energetske revolucije'. Koje je vaše mišljenje o energetskoj strategiji u Srbiji i Jugoistočnoj Evropi i kada će se revolucija desiti i u ovom regionu?
Ovaj region treba da se fokusira na one izvore obnovljive energije koji mogu brže da doprinesu postizanju energetske samodovoljnosti i koji su u velikoj meri dostupni, a to su: vetar, biogas i male hidroelektrane. Ali obnovljiva energija sama po sebi ne može da garantuje energetsku samodovoljnost. Najbolja energetska strategija je bazirana na pravilno izbalansiranoj diversifikaciji energije. Najbolji miks sastoji se iz kombinacije obnovljive energije i energije na bazi prirodnog gasa, izvora energije kojimo može da dozvoli proizvodnju energije na čist, fleksibilan i pouzdan način da bi se balansiralo sa nepredvidivošću obnovljivih izvora energije.
Zainteresovani smo za projekte obnovljive energije u Srbiji i trenutno radimo sa našim partnerima na razvoju vetro-parkova i energetskih postrojenja na biogas. Što se tiče energije vetra, izgradnja tih projekata u Srbiji čija je trenutna kvota 50MW, u ukupnom iznosu predstavlja ulaganje od oko približno milijardu evra. Značajan deo ovog iznosa biće investiran u usluge i u angažovanje srpskih kompanija i radne snage. Rad ovih elektrana će generisati poreze na dobrobit države i lokalnih budžeta Srbije, koje će moći da finansiraju više usluga za građane. Takođe, energija vetra može dozvoliti da Srbija ostvari energetsku samodovoljnost u periodu od nekoliko godina, čime bi privreda Srbije postala konkurentnija. Ali da bi ove investicije bile moguće, potreban je pravilan i uravnotežen regulatorni okvir za investicije u energiju vetra.
Na koji način velike multinacionalne kompanije kao što je General Electric mogu da doprinesu rastu društva i posebno našem regionu?
Vidim dve oblasti u kojima kompanija poput General Electric mogu doprineti ekonomskom i socijalnom razvoju zemlje. Prvo, tako što donose konkretne, kvalitativne promena u životima ljudi doprinoseći poboljšanju u snabdevanju osnovnim uslugama, kao što su pouzdana i čista energija i voda, transport koji je moderan i ne šteti okolini, laka za pristup i finansijski pristupačna zdravstvena zaštita. Drugo, doprinosimo društvenom rastu društva kroz širenje korporativne prakse društvene odgovornosti, pri čemu zaposleni u velikim multinacionalnim kompanijama kao što je General Electric mogu da se osećaju kao deo zajednice, koja ne ostvaruje samo ekonomske rezultate, već i doprinosi dobrobiti njihovih zaposlenih u širem smislu.