Pridružite se poslovnoj zajednici od 20000 najuspešnijih i čitajte nas prvi

    Srbija nudi mnogo atrakcija, ali investitori žele da vide reforme

    Nemoguće je u intervjuu sa ambasadorom jedne zemlje izbeći pitanja političke prirode. Tako je počeo i intervju sa ambasadorom Sjedinjenih Američkih Država u Srbiji, Nj.E. Michael Kirby za BIZLife.

    Vrlo često se postavlja pitanje da li Srbija može u isto vreme da bude član Evropske unije i da ima dobre odnose sa Rusijom. Vi ste mišljenja da Srbija može da ima dobre odnose i sa Rusijom i Kinom, i sa SAD. Prema vašem mišljenju, koliko dugo će Srbija moći da zadrži stav da – poštuje teritorijalni integritet Ukrajine, ali i da ne uvede sankcije Rusiji?

    Pitanje o kojem bi trebalo da diskutujemo je pružanje podrške Ukrajini. Srpski lideri su nekoliko puta jasno naglasili da Srbija poštuje teritorijalni integritet Ukrajine, uključujući Krim. Sjedinjene Američke Države su se složile sa tim stavom. Podrška Srbije Ukrajini podrazumeva pozive na pregovaračka politička rešenja koja poštuju suverenitet i integritet Ukrajine. Ovo je ista pozicija kao SAD i EU. Ono u čemu se na slažemo je pitanje da li sankcije mogu da dovedu do političkog rešenja. Srbija, međutim, može da igra važnu ulogu u rešavanju ovog problema, jer naredne godine preuzima predsedavanje u OEBS-u. Sa tog položaja, Srbija može da se zauzme za poštovanje utvrđenih međunarodnih normi, kao što su teritorijalni integritet suverenih država. Podsećam vas da se Rusija, 1994, obavezala na uvažavanje teritorijalnog integriteta Ukrajine. OEBS je, dakle, mesto za pregovaranje o političkom rešenju koje poštuje teritorijalni integritet i suverenitet Ukrajine, uključujući Krim.

    Mišljenja ste da još nije došlo do implementacije Briselskog sporazuma, pa samim tim dovodite u pitanje i početak otvaranja poglavlja za pregovore sa EU. S druge strane, vaš kolega Christer Asp, ambasador Švedske u Srbiji, očekuje otvaranje najmanje jednog poglavlja – 32, a možda i 35 do kraja godine. Da li je ovo izvesno?

    Sjedinjene Američke Države nisu članica EU, i mi, prema tome, ne zauzimamo stav o tome koje poglavlje treba da bude otvoreno i na čiji zahtev. Što se tiče Briselskog sporazuma, to je mišljenje svih strana, da njegova primena još uvek nije kompletna. Uvažavamo često ponavljanu posvećenost Srbije, radi potpune primene sporazuma, i pozdravljamo konstantni dijalog Srbije sa Kosovom, što bi trebalo da dovede do potpune implementacije. SAD snažno podržavaju pristupanje Srbije EU, i veoma obraćamo pažnju na proces i pokušavamo da pomognemo na načine koji su od koristi svima, ali koja poglavlja će se otvoriti i kojim redom, je odluka EU i njenih država članica koje deluju zajedno.

    Otvaranje poglavlja 32, i uopšte započinjanje pregovora sa EU po mišljenju vaših kolega, ambasadora, je pozitivan signal za strane investitore. Da li ste i vi tog mišljenja?

    Apsolutno. Svaki korak koji Srbija ima prema EU je pozitivan signal investitorima o političkoj stabilnosti zemlje, njenoj posvećenosti vladavini prava, i njenoj posvećenosti izgradnji konkurentne, tržišne ekonomije.

    Razgovori o pridruživanju Evropskoj uniji, nisu samo o EU, već i o Srbiji. Otvaranje poglavlja je samo mehanizam kroz koji EU i Srbija mogu da potvrde da su reforme Srbije u procesu usklađivanja srpskih i standarda EU.

    Ali, rekao bih da su reforme koje Srbija preduzima dobre za državu, srpsku privredu i građane. To je ono što strani ulagači žele da vide. Investitori, kao i srpski narod, žele da vide fundamentalne reforme neophodne za transformisanje Srbije u modernu državu slobodne tržišne ekonomije, koja ima duboko ukorenjenu vladavinu prava. To dodvodi sistem Srbije u sklad sa sistemom EU.

    U kojoj meri je Srbija danas sigurna destinacija za američke kompanije i investitore?

    Kako je BIZLife poslovni magazin, odgovoriću vam u poslovnom kontekstu. Za preduzetnike, sa rizikom dolazi i dobit, tako da svaki preduzetnik, može da odluči za sebe koliki nivo rizika mu odgovara. Ali bih ukazao da Srbija nudi mnogo atrakcija – ima visoko kvalifikovanu i radnu snagu koja govori jezike, ima sporazume o slobodnoj trgovini sa važnim tržištima kao što su EU, zemlje članice CEFTA sporazuma, Rusija i Turska. Ima povoljan položaj na raskrsnici glavnih tržišta. Za investitore koji su zainteresovani za Balkan, to je prirodni poslovni centar – tržište od 60-70 miliona ljudi. U poređenju sa nekim od suseda, Srbija ima prednost u ceni dobro obrazovane radne snage. Kao što sam pomenuo ranije, status Srbije kao zemlje kandidata za članstvo u EU šalje pozitivnu poruku o političkoj stabilnosti, posvećenosti vladavini prava i građenju slobodnog tržišta.
    Investitori, takođe, traže dobro uređen ekonomski sistem ili onaj u kojem se preduzimaju ozbiljne ekonomske reforme. Oni traže posvećenost Vlade implementaciji ovih reformi kroz smanjenje birokratije, jačanje vladavine prava, borbu protiv korupcije i izgradnju i jačanje institucija demokratije. Investitori takođe, gledaju da Srbija sarađuje sa globalnim institucijama, kao što su MMF i STO. Ove promene su bitne ne samo zbog američkih investitora, ove promene će izgraditi modernu, efikasnu privredu i ponuditi srpskom narodu viši kvalitet života.

    Koliko su se uslovi za poslovanje u Srbiji promenili od momenta kada ste došli na funkciju ambasadora?

    Tokom leta videli smo značajan napredak na ekonomskom planu: u Parlamentu su prošli i Vlada je usvojila vitalne zakone koji regulišu tržište rada, modernizuju proces privatizacije i oživljavaju stečajni sistem. Ovaj paket zakona će poboljšati poslovno okruženje i podstaći rast novih radnih mesta, ali mora da se uradi više. Na međunarodnom planu, Srbija je rangirana veoma loše u dobijanju dozvola za gradnju – ovde je teže dobiti pravnu građevinsku dozvolu nego bilo gde drugde u svetu! Inspekcijske procedure u Srbiji su komplikovane, sa brojnim agencijama koje se preklapaju u nadležnostima i izazivaju nepotrebnu konfuziju, na štetu i trošak građana. Agencija Sjedinjenih Američkih Država za međunarodni razvoj (USAID) radi sa Vladom Srbije na problemu građevinskih dozvola i inspekcijskim reformama.
       
    Vlada takođe, razmatra fiskalnu reformu, kako bi prihode i rashode Srbije dovela u ravnotežu. Smanjenje budžeta i rashoda je težak zadatak, ali kratkoročna cena je vredna dugoročne dobiti. Nakon nedavne posete Londonu, premijer Aleksandar Vučić je podsetio da je Velika Britanija smanjila 400 hiljada radnih mesta u javnom sektoru, ali je dve godine kasnije, stekla dva miliona radnih mesta u privatnom sektoru. Ovo je dobar primer onoga što se desilo u mnogim drugim zemljama kako bi se podstakao ozbiljan rast privatnog sektora.

    Sporazum o ’Transatlantskom trgovinskom i investicionom partnerstvu’ (TTIP), o kome trenutno pregovaraju EU i SAD ima za cilj uklanjanje trgovinskih barijera za robu i usluge u velikom broju privrednih sektora. Da li očekujete efetke ovog sporazuma i u trgovinskim odnosima sa Srbijom?
    Prošle godine, 62 odsto međunarodne razmene Srbije bilo je sa EU, i u uvozu i u izvozu, tako da ekonomska vitalnost Srbije, bez obzira na to kada će ona ući u EU – neraskidivo je povezana sa zdravljem ekonomije EU. Tu u priču ulaze SAD. Sporazum o transatlantskom trgovinskom i investicionom partnerstvu (TTIP), pruža priliku da se podstakne ekonomski rast i u SAD i u EU, stimulisanjem potražnje između 800 miliona transatlanskih potrošača. Ovakav rast potražnje će biti dobar za globalnu ekonomiju u celini, a posebno za zemlje kao Srbija, koje su tako blisko povezane sa našim transatlanskim partnerstvom. TTIP će povećati mogućnosti za sve investitore i izvoznike, uključujući i srpske firme.

    SAD su peti trgovinski partner Srbije i ove godine Srbija je imala suficit zahvaljujući izvozu automobila. Da li očekujete nastavak tog trenda?

    Zadovoljan sam što trgovinska razmena SAD i Srbije raste i postaje raznovrsnija, kao što i veze između naše dve zemlje postaju jače i bliže. Uspeh koji je Srbija postigla u Kragujevcu imao je domino efekat, jer proizvođači auto delova, kao što su Johnson Controls i Cooper-Standard ulažu u Srbiju. To je primetila i njihova konkurencija, koja sada istražuje mogućnosti za sebe. Prošle godine, Kohlberg Kravis Roberts, američka firma kupila je SBB, a srećan sam i što vidim da je N1, partner CNN-a, pokrenula poslovanje u Srbiji, Hrvatskoj i Bosni u oktobru. Stavili su prilično veliki ulog na poboljšanje okruženja na Balkanu, kao i prirodnih, kulturnih afiniteta između tri zemlje, uvereni da će im se taj ulog isplatiti na duže staze. Takođe, u oktobru, Hypo Alpe-Adria je najavila da će ih kupiti jedna američka firma, a iz Esmark Steel Group su rekli da će učestvovati na tenderu za smederevsku železaru – što možda bude i završeno do momenta kada ovo bude objavljeno.
    Sa daljim reformama srpske Vlade, verujem da će se ovaj trend nastaviti. Kao što sam pomenuo, Vlada je usvojila neke vitalne zakone za regulaciju privatizacije, stečaja i tržišta rada u avgustu. To je bio veoma pozitivan znak za investitore, kao i pokazatelj ozbiljnosti Vlade u sprovođenju ekonomskih reformi. Ti  potezi su povučeni kasno da bi bili uključeni u nedavni Izveštaju o uslovima poslovanja, ’Doing Business’ Svetske banke, a napomenuo bih da je Srbija pala sa 77. na 91. mesto u tom izveštaju – i vaši susedi su u procesu reformi, takođe, ali to ide mnogo brže.

    Koliko je funkcija ambasadora u jednoj zemlji osetljiva?

    Čast je i privilegija da služim kao ambasador u Srbiji. SAD veruju da su odnosi sa Srbijom od vitalnog značaja za naše dugoročne interese. Srbija je ključ stabilnosti na Balkanu, delu Evrope koji je poznat po nedavnim konfliktima, i koja nije ostvarila ekonomski napredak koji su ostvarili vaši susedi iz EU. Svaka partija u Skupštini danas je posvećena putu Srbije u EU i članstvo u EU ima konstantu podršku od većine srpskog naroda. Ali reforme koje zahteva pristupanje EU, će preoblikovati društvo, a promena je teška za većinu ljudi, što je razumljivo. Zato i profesionalno i privatno težim jednom istom – želim da ohrabrim srpske građane da preduzmu promene neophodne da od Srbije naprave modernu, sofisticiranu, demokratiju sa slobodnim tržištem, kakvu građani Srbije žele.

    BRZINA REFORMI U SRBIJI

    Da li se po vašem mišljenju reformski potezi u Srbiji odvijaju dovoljno brzo?

    Ovo je zapravo pitanje za ljude u Srbiji, ali ne sme se dozvoliti luksuz sporih reformi. Za dve godine, koliko sam u Srbiji, zvanična stopa nezaposlenosti je ostala preko 20 odsto. Vlada čini konkretne napore da reformiše ekonomski sektor, ali posao, kao i samopoštovanje i ponos koji dolaze sa tim, ne dolaze dovoljno brzo za one koji su nezaposleni. Vlada nastavlja da se suočava sa velikim izazovima koje Srbija mora da prevaziđe da bi uredila svoju ekonomiju i stavila je na put održivog rasta. Pozdravljam Vladin fokus da dovede prihode i rashode u jednu bolju, održivu ravnotežu: dovođenje fiskalnog sistema Srbije u red je važno.

    POSAO AMBASADORA

    „Kada je reč o mojim javnim nastupima, nastojim da se ponašam i govorim kao i u svojim privatnim razgovorima. Pročitam o tome, informišem se najbolje što mogu, i pokušavam da podelim svoje najiskrenije mišljenje. Osećam da sam dao sve od sebe, u meri u kojoj je to korisno za Srbiju i njene lidere. Kada napustim Srbiju jednog dana, nadam se da ću napustiti zemlju koja je jaka, bogatija i sa više samopuzdanja, zemlju koja uživa još bliže i bolje veze sa mojom zemljom, i koja je na dobrom putu ka članstvu u EU.“ 

    Foto: Beta

    What's your reaction?

    developed by Premium Factory. | Copyright © 2020 bizlife.rs | Sva prava zadržana.

    MAGAZINE ONLINE