Promocijom do bolje privredne saradnje sa SAD
Odnosi sa Sjedinjenim Američkim Državama su jedan od prioriteta spoljne i ekonomske politike Srbije. U robnoj razmeni sa SAD Srbija je godinama konstantno beležila negativan trgovinski bilans, međutim, značajan preokret se dogodio u 2013, kada je prvi put zabeležen suficit.
Ukupna robna razmena Srbije i SAD u 2013. iznosila je 598,3 miliona evra. Ostvaren je suficit od 138,9 miliona evra. Srbija je u SAD u 2013. izvezla robu u vrednosti od 368,6 miliona evra. Na listi najznačajnijih proizvoda u izvozu u ovom periodu našli su se automobili, lovačke i sportske puške i municija, delovi za motore, cevi od mesinga, frižideri, maline, kupine i dudinje, suvo voće i drugo.
Spoljnotrgovinska razmena
Prošlogodišnji uvoz iz SAD iznosio je 229,7 miliona evra. Na listi najznačajnijih proizvoda u uvozu Srbije iz SAD u ovom periodu našli su se: antiserumi, lekovi, reagensi dijagnostički i laboratorijski, avioni i vazduhoplovi, elektronski instrumenti, aparati i mašine, veštački delovi tela, automobili i drugo.
Srbija je 1. jula 2005. stavljena na listu zemalja kojima je dozvoljen preferencijalni režim izvoza u SAD. Preferencijalna trgovina podrazumeva da se u SAD mogu uvoziti određeni proizvodi iz više od 140 zemalja, uključujući i Srbiju, bez carina ili sa minimalnom carinom. Roba treba da zadovolji i kriterijum porekla, mora da bude proizvedena u Srbiji sa najmanje 35 odsto vrednosti i da bude direktno isporučena iz Srbije. Međutim, 31. jula 2013. je istekao status GSP prema Srbiji. Uzimajući u obzir da ovo nije prvi put da je status GSP istekao, očekivanja su bila da Kongres SAD u dogledno vreme izglasa novo aktiviranje GSP statusa prema zemljama koje su ga posedovale, ali to do danas nije učinjeno.
Investicije
Prema podacima NBS ukupna vrednost direktnih ulaganja u novcu SAD u Srbiji u periodu od 2000. do 2013. dostigla je cifru od skoro 242 miliona evra. U pitanju je zvanična statistika, dok je realna vrednost ulaganja znatno veća.
Opšta ocena saradnje Srbije i SAD jeste da postoje veći potencijali za ekonomsku saradnju. Unapređenje privredne saradnje sa SAD treba ostvarivati kroz promociju mogućih investicija u Srbiju i iznalaženje mogućnosti za veće prisustvo robe iz Srbije na tržištu SAD.
Najvažniji međudržavni sporazumi:
Sporazum između Vlada SAD i SCG o ekonomskoj, tehničkoj i vezanoj pomoći (potpisan i ratifikovan 6. marta 2001.). Sporazum utvrđuje oblike i način pružanja ekonomske, tehničke i druge vezane pomoći SAD Srbiji i Crnoj Gori.
Sporazum o podsticanju investicija između Savezne vlade SRJ i Vlade SAD (stupio na snagu 12. decembra 2001. i praktično se svodi samo na zaštitu američkih investicija u Srbiji).
U Čikagu, 4. marta 2013. Milan Bačević, ministar prirodnih resursa, rudarstva i prostornog planiranja RS i guverner američke države Ilinois Pat Quinn potpisali su Protokol o saradnji između R. Srbije i Ilinoisa. Istovremeno je potpisan i Sporazum iz oblasti rudarskog, metalurškog i industrijskog sektora sa firmom New Generation Power, koja od 2010. pokušava da ostvari saradnju sa Srbijom na polju energetike.
Ministar odbrane Srbije Nebojša Rodić potpisao je januara 2014. u Vašingtonu sporazume između Vlade Srbije i Vlade Sjedinjenih Američkih Država o poverljivosti informacija i saradnji u programu Partnerstvo za mir.