Putinova kazna Srbiji
Predsednik Ruske Federacije Vladimir Putin odlučio je da smanji Srbiji isporuku gasa za 28 odsto, jer je premijer Aleksandar Vučić odbio da potpiše protokol kojim se reguliše vraćanje duga za ruski gas, piše Danas.
Prema pisanju tog lista, Putin je tu odluku doneo nezadovoljan ishodom posete Beogradu, jer je premijer Srbije odbio da potpiše protokol kojim se reguliše vraćanje duga za ruski gas do marta meseca sledeće godine, u iznosu od oko 200 miliona dolara.
Premijer je, kako tvrde izvori lista Danas, odbio da potpiše garancije da će Srbija do marta vratiti taj dug, jer smatra taj Putinov zahtev neumesnim i nefer, imajući u vidu činjenicu da Rusija preko NIS uveliko profitira na Srbiji.
Nezadovoljan odbijanjem premijera da potpiše protokol o vraćanju duga u naredna četiri meseca, Putin je dva dana nakon posete Srbiji, odlučio da smanji isporuku gasa za trećinu od ukupnih dogovorenih količina.
>>>> Mihajlović: Dugujemo Rusima 200 miliona dolara za gas
Danas saznaje da je Vučić Putinu kao razlog za odbijanje da potpiše obavezujući dokument, naveo činjenicu da Rusija uzima ogroman profit preko NIS, što je omogućio štetan ugovor o prodaji te kompanije sklopljen između Rusije i Srbije 2008. godine.
Vučić je o svemu ovome obavestio članove Vlade Srbije na poslednjoj sednici. Prema izvorima lista, premijer je bio ljut zbog Putinovog zahteva da Srbija vrati 200 miliona dolara do marta 2015. Vučić je, tvrde Danasovi izvori, rekao i da je jako razočaran odlukom Putina da smanji isporuke gasa Srbiji.
>>>>> Vučić poručio građanima: Ne brinite, biće gasa
List dalje piše da bi ministar energetike Aleksandar Antić trebalo da napiše protestno pismo ruskoj kompaniji zaduženoj za isporuke gasa.
Podsetimo, Ministarstvo unutrašnjih poslova formiralo je, 11. avgusta ove godine, Radnu grupu za preispitivanje prodaje Naftne industrije Srbije ruskoj kompaniji Gazpromneft. NIS je privatizovan u decembru 2008, kao deo paketa iz energetskog sporazuma sa Rusijom.
Većinski udeo u NIS prodat je za 400 miliona evra. U javnosti se u vreme prodaje osporavala cena za 51 odsto akcija, koja je, tvrdili su mnogi, daleko ispod procenjene vrednosti cele kompanije, koja se kretala oko dve milijarde evra.
Foto: Beta