Kina smanjuje direktorske plate
Rukovodstvo komunističke partije Kine namerava da u narednim mesecima smanji isplate top menadžerima najvećih državnih kompanija, piše Wall Street Journal, pozivajući se na obaveštene izvore.
Prema izvorima, maksimalna plata rukovodilaca državne kompanije može biti 10 prosečnih plata u firmi, pri tome, ta suma će u velikoj meri zavisiti od rezultata poslovanja kompanije u konkretnoj godini.
Pored toga, kineski top menadžeri mogu biti lišeni i takvih prijatnih bonusa kao što su članstvo u golf klubovima i fitnes klubovima na račun kompanije, besplatno lečenje i drugo.
Promene će obuhvatiti na visokopozicionirane radnike, predsednike upravnih odbora, izvršne direktore, predsednike i njihove zamenike u ukupno oko 100 državnih korporacija. Ubuduće će se slična shema primeniti kod rukovodilaca manjih kompanija pod kontrolom regionalnih vlasti.
Smanjenje plata će istovremeno oslabiti konkurentnost državnih kompanija u pogledu zadržavanja talentovanih kadrova, upozoravaju stručnjaci. Privatne kompanije već plaćaju mnogo više i često uspevaju na taj način da preuzmu ključne radnike državnih preduzeća.
Prema podacima izvora Wall Street Journala, prelazak tehnolološkog direktora banke ICBC Tun Lin u finansijsku kompaniju koja pripada Alibaba grupi, objašnjava se time što joj je s prelaskom plata porasla najmanje tri puta.
Takođe ograničenje plata može da smanji podsticaj za aktivan rad top menadžera. Prema američkim merilima plate top menadžera kineskih državnih korporacija i ovako su niske.
Na primer, predsednik upravnog odbora banke ICBC Jiang Jianqing je prošle godine zaradio 326.000 dolara, dok je njegov kolega u JPMorgan Chase James Dimon dobio 20 miliona dolara, iako je profit kineske banke bio dvostruko veći nego američke.