EU ucenila Makedonce zbog Južnog toka
Evropska energetska zajednica skreće pažnju Makedoniji da ne može da pristupi Evropskoj uniji, ukoliko se ne povuče iz projekta Južni tok, koji nije usklađen sa evropskim zakonodavstvom, piše Politika.
Upravo je to pre tri dana u Briselu, izjavio Janez Kopač, novi šef Energetske zajednice, dodajući da će "Makedonija morati da se povuče iz Južnog toka, ili pregovora, ako želi da postane punopravna članica EU".
Kopač, međutim, nije objasnio kakva je sudbina zemalja koje su odavno članice EU, a koje su gradnju Južnog toka dogovorile s Rusima. Njegova izjava je tim pre nelogičnija ako se zna da u gradnji Južnog toka, ruski Gazprom ima jednu, a Nemačka, Italija, Francuska drugu polovinu udela.
Ova upozorenja Evropske energetske zajednice Makedoniji dolaze posle sličnih kritika Bosni i Hercegovini i Srbiji, ali i činjenice da je Bugarska još u julu pod pritiskom Evropske komisije morala da obustavi radove na gradnji tog gasovoda.
Kako prenosi EUobserver, Srbiji je poručeno "da je trebalo da joj bude jasno od samog početka da ne može da pristupi EU bez dovođenja sporazuma o gradnji Južnog toka u sklad sa zakonodavstvom EU". Dodaje se da dogovor Skoplja sa Moskvom "nije u skladu" sa zakonom EU, a Makedonija je potpisnica ugovora o Energetskoj zajednici.
Interesantno je da je Kopačevo upozorenje Makedoniji stiglo istog dana pošto su se u Skoplju sastali viši izvršni direktor Gazproma i makedonski zvaničnici za energetiku i pošto su obe strane izrazile uverenje da će se u gradnji ovog gasovoda ići napred, kao što je i planirano.
Inače, kako prenosi EUobserver, Evropska komisija je 30. septembra poslala formalno pismo Makedoniji upozoravajući je da bi gradnja gasovoda, koja je u sukobu sa zakonom EU, ugrozila bi funkcionisanje unutrašnjeg tržišta, navodi se u ovom pismu. S druge strane, Gazprom napreduje sa izgradnjom pomorskog dela gasovoda uprkos sporu s EU.
Upitan da prokomentariše poslednju poruku Kopača, generalni direktor Srbijagasa, Dušan Bajatović, kaže za Politiku da je projekat Južni tok u skladu s propisima EU kao energetski objekat. Kako će se njegova ekonomska i politička moć posle podvesti pod takozvani Treći energetski paket, pitanje je koje će biti uskoro rešeno, kaže on.