Srbija već u recesiji?
Srbija je izgleda ušla u recesiju, pitanje je samo da li je to slučajno ili je reč o neprijatnoj tendenciji, rekao je ekonomista Stojan Stamenković na predstavljanju biltena Makroekonomske analize i trendovi.
Recesioni i finansijski pritisci, dodao je, nisu prisutni samo u Srbiji, već u celom regionu i evropskom okruženju od počeka godine.
"Ako se ne bude poboljšala dinamika privredne aktivnosti, onda ne može biti ni fiskalne konsolidacije", smatra Stamenković, napominjući da u Srbiji poslednjih meseci pada industrijska proizvodnja, uvoz i izvoz, a naročito su, kako kaže, vidljive deflatorne tendencije.
Ekonomisti okupljeni oko MAT, ocenili su da će ove godine pad bruto domaćeg proizvoda biti oko jedan odsto i da nema nagoveštaja da sledeće godine tendencije pada proizvodnje i izvoza neće biti.
Ukupna industrijska proizvodnja u avgustu bila je za 13,1 odsto manja nego u istom mesecu prošle godine, a kumulativni međugodišnji pad u prvih osam meseci bio je 4,3 odsto, rekao je urednik MAT, Vladimir Vučković.
Kako je naveo, smanjena je i proizvodnja prerađivačke idustrije u 10 najvećih prerađivačkih oblasti, koje čine tri četvrtine prozvodnje prerađivačke industrije.
Vučković je primetio da su opadajući trendovi postali proteklog leta opšta karakteristika privredne aktivnosti u Srbiji, a medugodišnje stope promena u avgustu su duboko negativne u industrijskoj proizvodnji, izvozu i uvozu.
Na pad idustrijske prozvodnje, kako kaže, uticala je smanjena proizvodnja motornih vozila.
Arapski kredit jača dinar
Kada je reč o slabljenju dinara, Stamenković kaže da to nije strašno, a pritisak na domaću valutu će biti manji kad država počne da pretvara dolare iz arapskog kredita u dinare, kako bi plaćala budžetske obaveze.
Stamenković je rekao da država ima para na dinarskom računu, dok novac sa deviznog računa i dalje ne mora da troši.
Srbija je od Ujedinjenih Arapskih Emrata dobila kredit za podršku budžet od jedne milijarde dolara, a kad bude prodavala te dolare za dinare, kako kaže, to će uticati na kurs.
Na slabljenje dinara je, kako kaže, poslednjih dana uticalo i to što banke povlače sredstva iz Srbije, a to je objasnio time što su iznosi za otplate ranije uzetih zajmova veći nego priliv novih kredita, rekao je Stamenković.