Pokretač razvoja regiona
Na temu da li je realna težnja Srbije da bude regionalni lider sagovrnik BIZLife bio je Pekka Orpana, ambasador Finske u Srbiji.
„Ne bi se fokusirao na to da utvrđujem koja zemlja jeste ili koja će biti regionalni lider, već na to da pomognemo svim zemljama u regionu da se razvijaju i napreduju. Proces evropskih integracija i jačanje saradnje između zemalja u regionu su najbolji načini da se to postigne. Nema sumnje da je Srbija veoma važna zemlja u regionu, ali ono što je važnije je da Srbija ima ogroman potencijal da zbog svoje veličine i položaja bude pokretač razvoja celog regiona. Koliko će brzo Srbija da preuzme tu ulogu, zavisi od toga koliko će brzo da sprovede reforme kako bi se osigurao atkrativni poslovni ambijent, kao i vladavna prava i funkcionisanje institucija.“
Relativno skoro ste rekli da u periodu od samo nekoliko meseci nakon što je Srbija započela pregovore o pridruživanju EU primetili ste ekspanziju finskih investicija u Srbiji. Međutim, priliv stranih investicija je i dalje ispod očekivanog. Na šta se tačno čeka?
Početak pregovora o članstvu u EU je važan mnogim investitorima, jer garantuje sigurnost i stabilnost Srbije i funkcionisanje poslovnog ambijenta. Od januara 2014. je nekoliko finskih kompanija investiralo u vašu zemlju. Druge kompanije su u procesu utvrđivanja održivosti svojih potencijalnih investicija. Mislim da mnoge strane kompanije čekaju pozitivan zaokret u Evropskoj i globalnoj ekonomiji. Srbija bi mogla da bude atraktivna alternativa za mnoge strane investitore.
Iako je bilo najava da će doći do udruživanja većih kompanija na teritoriji Balkana to se nije desilo. S druge strane, mnoge veće nordijske kompanije rezultat su ulaganja ili integracije sa kompanijama u susedstvu. Da li ste mišljenja da je regionalno udruživanje sledeći ekonomski korak?
To će svakako biti način funkcionisanja i u regionu Zapadnog Balkana. Kompanije se suočavaju sa preprekama u svojim nastojanjima da prošire svoje poslovanje van matične zemlje. Interes svih je da region postane zajedničko tržište i da kompanije prošire svoje poslovanje. Tada će se povećati broj prekograničnih investicija i doći će do spajanja. A sve će to dovesti do toga da kompanije Zapadnog Balkana budu konkurentne velikim kompanijama na svetskom ili evropskom tržištu.
Smatrate se zemljom sa najboljim obrazovnim sistemom. Kako ocenjujete srpski obrazovni sistem i koliko on prati tehnološke trendove i potrebe poslodavaca?
Obrazovanje u Srbiji ima značajne prednosti naročito u oblastima kao što su inženjering i informacione tehnologije, koje već sada predstavljaju atraktivne resurse potencijalnim investitorima. Ali generalno obrazovanje u Srbiji treba da bude bolje na svim nivoima. Neke reforme su već u toku. Stavio bih akcenat da stručna obuka bude planirana i izvršena u saradnji sa privatnim sektorom, kako bi se zadovoljile potrebe poslodavaca.
RODNA RAVNOPRAVNOST
„Veoma sam zadovoljan dosadašnjim rezultatima vezanim za finski projekat rodne ravnopravnosti u Srbiji. Projekat smo finansirali kako bi podržali osnaživanje žena parlamentaraca, a to je rezultiralo formiranjem Ženske parlamentarne mreže koja je od tada veoma aktivna. Nastavljamo da podržavamo Mrežu, sa ciljem da se približimo lokalnim ženskim političarkama. Takođe, smo u Prijepolju finansirali još jedan projekat čiji je glavni cilj bio osnaživanje žena na lokalnom nivou.“