Sličnosti povezuju države
„Najvažnija promena u poslednje dve godine koliko sam u Srbiji, svakako je početak pregovora o pristupanju Evropskoj uniji. Verujem da će ovo i u budućnosti dovesti do mnogih pozitivnih promena. Usklađivanjem zakonodavstva sa EU, Srbija će postati još dostupnije tržište za danske preduzetnike. Zakon o radu i Zakon o stečaju su izmenjeni, tako da više odgovaraju potrebama privrede. Međutim, još uvek postoje oklevanja kada je reč o reformama i nadam se da ćemo videti više odlučnosti u ostatku mandata ove vlade“, ističe Michael Borg-Hansen, ambasador Danske u Srbiji za BIZLife.
Mišljenja ste da Danska i Srbija mogu mnogo da ponude jedna drugoj u ekonomskom i kulturnom smislu?
Danska i Srbija su zemlje slične veličine. To znači da mogu da se primene i slični društveni sistemi. Srbija može da ima koristi od iskustva Danske, koja je uvela efikasne i decentralizovane sisteme upravljanja javnim sektorom. Trenutno je ukupna trgovinska razmena skromna, ali se primećuje porast danskog izvoza u Srbiju i očekujemo da će i dalje rasti, kako se bude poboljšavala poslovna klima u Srbiji. Jedna od glavnih oblasti za saradnju i razmenu znanja su svakako obnovljivi izvori energije. Negativan uticaj poplava na energetski sistem još jednom je pokazao da Srbija mora da diversifikuje svoje izvore energije. Danska može da ponudi gotova rešenja za vetroparkove, biogas postrojenja i oblast energetske efikasnosti. Još jedna oblast saradnje Srbije i Danske je poljoprivreda, kako stočarstvo tako i ratarstvo. Postoji potencijal za dalje unapređenje saradnje, ali je finansiranje i dalje značajna prepreka za srpske poljoprivrednike.
Delite li mišljenje ostalih ambasadora nordijskih zemalja, da određeni vid povezivanja moguć na prostorima bivše Jugoslavije?
Svakako. Primećujemo ohrabrujuće znake prekogranične saradnje u pograničnim oblastima. Države ovog regiona navikle su da ekonomski sarađuju i budu u savezima. Za svaku pojedinačnu zemlju susedne zemlje čine značajan deo ukupnog izvoza. Politički koraci su napravljeni u pravom smeru. To pokazuju posete šefova država naročito u poslednje dve godine. Takođe, zemlje u regionu su već članice EU ili su na putu da to postanu, a pošto su ekonomsko i političko partnerstvo ključna okosnica EU, ne vidim razlog zašto bi za zemlje Balkana bilo drugačije.
Jednom prilikom ste rekli da je nedostatak poverenja otrov za društvo. Da li danski investitori imaju poverenja u reformske poteze vlade Srbije?
Postizanje bazičnog stepena poverenja između građana, države i drugih javnih institucija je glavni preduslov za dobro funkcionisanje društva. To čini zemlju jakom i sposobnom da se razvija. Vlada Srbije je krenula u ključne reforme. Kako je njihov cilj poboljšanje društva, verujem da će danski i drugi strani privrednici videti bolje uslove za rad na srpskom tržištu.
„Fruits&Berries“ je zajednički projekat Danske i Srbije, koji je otpočet pre više od tri godine, a čija je vrednost 8,65 miliona evra. Da li ste zadovoljni rezultatima ovog projekta?
Veoma sam zadovojan ovim projektom koji se sprovodi u saradnji sa Ministarstvom poljoprivrede Republike Srbije. Projekat je uključio široku mrežu partnera i korisnika. Lokalni poljoprivrednici sad imaju više hladnjača i bolje su opremljeni za izvoz. Već je došlo do povećanja prodaje i izvoza, i to su svakako ohrabrujući rezultati. Posebno nam je drago da je ovaj projekat pomogao zabačenom i siromašnom regionu južne Srbije. Nadam se da će se ovaj trend nastaviti do kraja trajanja „Fruits&Berries“ projekta.
Saradnja u različitim oblastima
Danska trenutno učestvuje na dva EU Twinning projekta u Srbiji. Jedan se tiče sprovođenja prava na intelektualnu svojinu, dok drugi pomaže izgradnju kapaciteta u oblasti poslovanja prehrambenih objekata i rada sa nusproizvodima životinjskog porekla. Danski savet za izbeglice je takođe dosta aktivan – skoriji projekti uključuju pomoć oko sanacije posledica poplava.