SAD traže obustavu `prljavog` Južnog toka
Vašington pozvao Evropu da se "prekinu sklopljeni prljavi poslovi" za Južni tok. U Evropskoj uniji sve vidljivija podela na članice i velike kompanije koje su za to da se krene u izgradnju gasovoda.
Rusija očekuje da će izgradnja Južnog toka biti nastavljena kada bude imenovan novi šef Evropske komisije, rekao je ruski ministar za energetiku Aleksandar Novak, ističući da su potpisani međuvladini sporazumi važeći i na snazi.
Zvanični Vašington se jasno oglasio pozivom da se "prekinu sklopljeni prljavi poslovi" za Južni tok. Neki zapadnoevropski mediji su u tom stavu, koji je iznela pomoćnica američkog državnog sekretara za Evropu Victoria Nuland, prepoznali zahtev da članice EU stave van snage ugovore koji su s Rusijom sklopljeni za izgradnju gasovoda.
"Ja tražim od njih da prekinu prljave poslove koji povećavaju zavisnost tih zemalja od jednog izvora snabdevanja energijom, uprkos tome što se oni zvanično zalažu za politiku raznih dotoka energije", rekla je Nuland, koja je u julu u Beogradu razgovarala i sa srpskim zvaničnicima.
Ona je posebno "udarila po mađarskom premijeru Orbanu", kako su ocenili mađarski i još neki mediji u EU, budući da se Budimpešta zalaže za izgradnju Južnog toka, prekid sankcija Rusiji i da će ruskim kreditom graditi nuklearnu elektranu.
Unutar EU je pitanje izgradnje Južnog toka poprimilo razmere strategijskog političkog pitanja, jer neke članice EU i neki zvaničnici Evropske komisije naglašavaju da je to neposredno povezano s raspletom ukrajinske krize i sveukupnim odnosima s Rusijom.
Izabrani novi evropski komesar za energetiku Miguel Arias Canete je pre nekoliko dana rekao da se apsolutna prednost mora dati hitnoj izgradnji Južnog koridora, a da se mora zaustaviti izgradnja Južnog toka s ruskim gasom.
Canete je, ipak, rekao da bi Južni tok bio važan dodatni izvor snabdevanja energijom, ali je ocenio da je "jasno da to nije moguće, jer se taj projekat mora usaglasiti s propisima EU".
Dosadašnji komesar za energetiku Gunther Oettinger, objasnio je da je reč i o tome da se ne dozvoli da izgradnjom Južnog toka ruski Gazprom dobije preveliki uticaj i položaj na tržištu EU.
Nuland je, u izlaganju u vašingtonskom Centru za evropske političke analize, veoma zamerila onim srednjoevropskim zemljama i vođama koje "izvlače korist od članstva u EU i NATO", dok se "regionom kao rak širi pošast nazadovanja demokratije i korupcije".
Američka agencija za strategijske prognoze Stratfor nedavno je ukazala na to da "Evropska komisija smatra da je pretnja blokadom Južnog toka važna poluga u pregovorima s Moskvom o budućnosti Ukrajine".
Južni tok je, napominje Stratfor, isto toliko važan potencijalnim učesnicima u tom projektu, jer bi doveo značajne investicije i otvorio radna mesta u nekim od najsiromašnijih država EU. Nestabilnu Ukrajinu zaobišao bi kao tranzitnu zemlju.
Foto: Beta