Pridružite se poslovnoj zajednici od 20000 najuspešnijih i čitajte nas prvi

    Crna Gora bez poreza od 120.000 izdatih stanova

    Milioni evra godinama zaobilaze državnu kasu Crne Gore po osnovu neplaćenog poreza za oko 120.000 stanova koji se izdaju širom zemlje.

    Iako je Zakonom o porezu na dohodak fizičkih lica propisana obaveza oporezivanja prihoda po osnovu izdavanja u zakup nepokretnosti, po stopi od devet odsto, to se u stvarnosti ne poštuje.

    Popis iz 2011. pokazao je da u Crnoj Gori ima 58.978 praznih stanova, privremeno nastanjenih 51.927, a napuštenih 7.051, dok se uopšte ne zna kako se koristi oko dve hiljade stanova. Samo u Podgorici je oko 13.000 praznih stanova.

    Ovih dana građevinske kompanije najavile su da će od Ministarstva finansija tražiti da se u novom zakonu o porezu na nepokretnosti jasno definiše da nisu dužne da plaćaju porez na neprodate stanove i poslovne prostore, jer se oni evidentiraju kao „zaliha neprodate robe“.

    Vlasnici kompanija imaju problem sa opštinama koje žele da im naplate porez koje ne haju za njihove priče, pa su zbog toga mnogi sporovi završili na sudu.

    Statistički podaci o broju podstanara ne postoje, mada se pominje cifra od oko 60.000 uglavnom mladih ljudi i bračnih parova. Pad standarda, nepovoljni krediti i visoke cene kvadrata ključni su razlozi zbog čega mnogi nemaju svoj stan, a problem jednako pogađa sve slojeve društva.

    Ako građevinske kompanije uspeju u zahtevu da ne plaćaju porez na neprodate stanove onda je to jako loša poruka svima u Crnoj Gori, ali i šire. Jer, na tome se neće stati, pošto će i drugi okupirati šaltere poreske uprave tražeći benefite, kaže za Novosti prof. dr Srđan Vukadinović.

    Po mišljenju Vukadinovića, vlasnici neprodatih stanova mogli bi da ih izdaju ili daju pod zakup po povoljnim cenama mladim bračnim parovima ili onima sa jednim detetom i tako im pomognu da reše egzistenciju. Tako bi bile zadovoljne obe strane, dodaje on.

    Od reakcije države ne strahuju samo građevinske kompanije i vlasnici neprodatih stanova, nego i podstanari, jer u slučaju naplaćivanja poreza ni njima ne bi cvetale ruže. U centru Podgorice za jednosoban stan u staroj gradnji izdaje se za 200-250 evra, a u novim zgradama 350.

    What's your reaction?

    developed by Premium Factory. | Copyright © 2020 bizlife.rs | Sva prava zadržana.

    MAGAZINE ONLINE