Minimalna zarada, maksimalna podela?
Socijalno-ekonomski savet nastavlja tokom dana sednicu na kojoj će biti reči o minimalnoj ceni rada, pošto u petak nije postignuta saglasnost o tome da li će se cena rada menjati.
Sednica se nastavlja budući da je 15. septembar poslednji rok do kada se SES o tome mora dogovoriti, napomenuo je ministar rada Aleksadar Vulin i precizirao da će, ukoliko se to ne dogodi, odluku o minimalnoj ceni rada doneti Vlada.
Vulin je novinarima nakon sastanka SES u petak rekao da su se članovi tog tela dogovorili da nastave sa sednicom u nedelju, a da će do tada radna grupa raditi na još nekim detaljima.
Vulin je rekao da su sindikati tražili novu cenu rada 137,9 dinara po satu, a poslodavci da ona ni na koji način ne treba da bude promenjena. Nakon što su se čula mišljenja, izaćiće se sa računicom i zato je, kako je rekao, predviđen nastavak sednice.
Vulin je podvukao da minimalna cena rada i minimalna zarada nisu iste kategorija i da su regulisane posebnim članovima Zakona o radu, odnosno minimalna zarada članom 111, a minimalna cena rada članom zakona 112.
On kaže da su se sindikati pozivali na član 112, ne uzimajući u obzir još neke parametre kao što su kretanje zaposlenosti, a da u računicu nije ušla ni produktivnost.
>>>>Minimalac ispod granice siromaštva
"Minimalna zarada ne mora da ima nikakve veze sa minimalnom cenom rada, jer minimalna zarada je socijalna kategorija kojom mi štitimo nasiromašnije da ne prime manje od minimalne zarade, a minimalna cena rada je ekonomska kategorija", kazao je Vulin.
Kako je naveo, minimalnu cenu rada moguće je izračunati po raznim parametrima, a minimalna zarada se ne može izračunati.