Škote plaše sa svih strana
Do referenduma o nezavisnosti u Škotskoj ostalo je manje od nedelju dana, a ’prijateljski saveti’ stižu sa svih strana.
Najviše se ’udara’ na ekonomske teme koje je i najosetljivije pitanje, a pre dva dana stiglo im je upozorenje od birtanskog premijera Davida Camerona da ukoliko odluče da se odvoje od Ujedinjenog kraljevstva monetarna unija sa nezavisnom Škotskom neće funkcionisati i da Britanija sa njima neće deliti funtu.
Nove poruke stižu i od MMF-a. Odluka o nezavisnosti na referendumu u Škotskoj bi izazvala ekonomsku "neizvesnost" i "negativne" reakcije tržišta, saopštio je Međunarodni monetarni fond (MMF).
"Jedna od glavnih posledica (odluke na referendumu u prilog nezavisnosti Škotske od Velike Britanije) u kratkom roku verovatno će biti neizvesnost zbog promene u monetarnoj, finansijskoj i fiskalnoj situaciji Škotske", izjavio je u Vašingtonu portparol MMF-a Bill Murray.
"Ta neizvesnost bi brzo mogla dovesti do negativnih reakcija na tržištu", dodao je Murray.
Škoti na referendumu 18. septembra glasaju o nezavisnosti tog regiona Velike Britanije, čija je ekonomska težina uporediva s Finskom i Irskom.
"Glas 'Za' (nezavisnost) bi mogao pokrenuti nekoliko važnih i komplikovana pitanja o kojima tek treba pregovarati", upozorio je portparol Fonda.
Jačanje separatističkog tabora već potresa London, vrednost funte opada i jača strahovanje od bekstva kapitala iz Velike Britanije.
Posledice pobede onih koji budu za nazavisnost, u dužem periodu će zavisiti od odluka koje će biti donete u "prelaznom periodu", rekao je Murray.
Tri velike finansijske grupe iz Škotske, među kojima i Royal Bank of Scotland (RBS), saopštile su da će premestiti sedišta u Englesku ako Škoti na referendumu izglasaju nezavisnost od Velike Britanije.
Foto: Beta/AP