7 slika koje NIKADA ne bi trebalo da stavljate na društvene mreže
Iako se čini da nas na društvenim mrežama okružuju samo prijatelji, i da ništa loše ne može da se desi, morate, kao i u životu, biti oprezni, i paziti šta stavljate.
Sajt rd.com objavio je sedam tipova slika koje ni u kom slučaju ne bi trebalo da objavljujete na društvenim mrežama.
1. Putničku kartu.
Nova godina je, mnogi negde putuju, pa se time hvale i na društvenim mrežama, što je u suštini bezopasno. Ali nije bezazleno kada sliku svoje avionske karte stavljate na društvene mreže. Prema Brajanu Krebsu (Brian Krebs), autoru i osnivaču sajta Krebsonsecurity.com, koji se specijalizovao za sajber kriminal i kompjutersku zaštitu, neki od ličnih podataka mogu da se otkriju kada stavite kartu da svi vide. Na taj način, uz malo truda, hakeri mogu da pristupe vašem broju telefona, datumu rođenja, kao i podacima iz pasoša. Osim toga, provalnici mogu da znaju kada niste kod kuće, što im daje dovoljno prostora i vremena da vas pokradu.
2. Novac.
Fotografije čekova, kreditnih kartica i novca samo prizivaju nevolje. Osim što pokazuje loš ukus, povećava šanse da vas neko opljačka.
3. Loto tiket (pomoću kojeg ste osvojili novac).
Ako ste bili srećne ruke da dobijete na lotou, budite i pametni da se ne hvalite time na društvenim mrežama. Ako ulože dovoljno napora, kriminalci mogu da falsifikuju bar kod i ukradu vaš novac.
4. Poverljive poslovne mejlove.
Držite poslovnu prepisku (ali i poslovne razgovore) podalje od društvenih mreža.
5. Izvod iz matične knjige rođenih.
Možda je prvo što vam pada na pamet – ko bi to uopšte stavljao na društvene mreže? Ali, sigurno da je neko nekad hteo da se pohvali rođenjem deteta na taj način. Ali, samo povećavate šanse za prevaru i krađu ličnih podataka.
6. Rad koji nije zaštićen (autorskim pravima).
Možda ste ponosni na neke svoje tekstove, pesme, ili priče, ali ne stavljajte ih na društvene mreže ako ih prethodno nigde drugde niste objavili. Ako vam neko ukrade rad, možete da se dovedete u situaciju – „moja reč protiv njegove“. Zadržite svoje mudre reči za sebe dok ih ne objavite negde.
7. Decu (koja nisu vaša).
Kada stavljate slike najsmejanih dečijih lica na društvene mreže, to može da deluje nevino, ali bolje je da ih zadržite za sebe. Prema sajtu Lawyers.com, zakoni koji se tiču dečijih fotografija i snimaka menjaju se. Pametnije je da ne objavljujete slike tuđe dece, ako niste dobili njihovu saglasnost.
Izvor: BIZLife
Foto: Pixabay
Piše: N.V.