Pridružite se poslovnoj zajednici od 20000 najuspešnijih i čitajte nas prvi

    Da li kompanije lažiraju podatke o sebi na Wikipediji?

    Wikipedia je izuzetno veliki izvor znanja u internetu i, iako je do nedavno bila dosta zanemarena, preduzeća, njihove službe za odnose s javnošću i reklame, sve je više otkrivaju, smatra novinar Marvin Oppong, autor nedavno objavljene knjige ‘Skriveni PR na Wikipediji. Svetsko znanje u fokusu interesa preduzeća’.

    "Za svaki koncern ili kompaniju, mogućnost pojavljivanja na ovim stranicama je dakako vrlo privlačno i atraktivno. Dok su raniji štampani leksikoni i enciklopedije bili 'nepotkupljivi', to se za Wikipediju zbog njene otvorenosti i pristupačnosti svima ne može reći", navodi Oppong.

    Velika preduzeća poput Daimlera sve češće otkrivaju Wikipediju kao platformu za iznošenje nepotpunih ili netačnih informacija o svojoj istoriji i poslovanju, tvrdi novinar koji je objavio knjigu punu takvih primera.

    Tokom rada na knjizi i istraživanja koje je obavljao, Oppong je i sam naišao na čudne navode i manipulacije kod pojedinih članaka na Wikipediji.

    "Primetio sam, na primer, da su preko IP adresa koje pripadaju koncernu Daimleru, izbrisani podaci u vezi sa prošlosti ovog preduzeća – konkretno za činjenicu da je ova firma tokom Drugog svetskog rata zapošljavala prisilne radnike", kaže autor.

    U Daimleru, međutim, negiraju njegove tvrdnje i kažu da oni nisu nikome dali nalog za brisanje poglavlja vezanog za razdoblje nacionalsocijalizma u Nemačkoj.

    What's your reaction?

    developed by Premium Factory. | Copyright © 2020 bizlife.rs | Sva prava zadržana.

    MAGAZINE ONLINE