Japan nudi 14 milijardi pomoći zemljama ASEAN

Japan će ponuditi pomoć jugoistočnoj Aziji od 14 milijardi evra tokom samita koji se u subotu održava u Tokiju.

Samit će biti posvećen jačanju zajedničkog fronta Japana sa zemljama jugoistočne Azije u jeku teritorijalnih napetosti sa susednom Kinom, zbog spora oko vlasništva nad ostrvima u Istočnom kineskom moru, preneo je AFP.

Japan će pomoć od 14 milijardi evra ponuditi zemljama članicama Asocijacije država jugoistočne Azije (ASEAN) – Burmi, Brunejima, Kambodži, Indoneziji, Laosu, Maleziji, Filipinima, Singaporu, Tajlandu i Vijetnamu.

Tokom samita sa zemljama jugoistočne Azije, Japan će pokušati da favorizuje stvaranje zajedničkog fronta protiv Kine sa četiri zemlje članice ASEAN koje se takođe spore sa Kinom oko teritorija.

Uoči ovog susreta, japanska vlada je potpisala tri bilateralna sporazuma o deviznom tržištu sa Indonezijom, Filipinima i Singapurom.

Ti sporazumi imaju za cilj podržavanje zemalja jugoistočne Azije u slučaju finasijske napetosti, što znači da će, u slučaju potrebe, japanska banka moći da obezbedi likvidna sredstva u dolarima centralnim bankama potpisnica, u zamenu za likvidna sredstva u nacionalnim monetama tih država i to uz unapred određen fiksni kurs.

Cilj ovakvog dogovora je da se omogući tim zemljama da se snabdeju dolarima po razumnom kursu kada je njihova moneta ugrožena na deviznom tržištu.

Od početka azijske krize krajem 90-tih, zemlje regiona su pokrenule niz inicijativa ovog tipa kako bi ograničile eventuelne finansijske tenzije.

Zemlje ASEAN, Japan, Kina i Južna Koreja su osnovale regionalni monetarni fond nazvan "Inicijativa Čang Mai", koji je sada vredan 240 milijardi dolara.

What's your reaction?

developed by Premium.rs | Copyright © 2025. bizlife.rs | Sva prava zadržana.

MAGAZINE ONLINE