
Zaduženost u Srbiji najniža u Evropi
Zaduženost po glavi stanovnika u Srbiji je 828 evra, što je najniža zaduženost u Evropi i direktna je posledica niskog standarda građana, izjavio je generalni sekretar Udruženja banaka Srbije Veroljub Dugalić.
Dugalić je, na 13. ekonomskom samitu Srbije, istakao da je pri tome kreditni dug po glavi stanovnika 740 evra, a ostatak se odnosi na dug po karticama, čekovima, lizing.
Rast standarda, BDP i zaposlenosti uticaće da se to promeni i to će biti direktan pokazatelj da zemlja izlazi iz ekonomske krize, tvrdi Dugalić i naglašava da je ukupan obim kredita u Srbiji u opadanju, što je loše jer nema razvoja bez investicija, a investicija nema bez kredita.
Aktiva banaka u Srbiji je na nivou od oko 25 milijardi evra, a kapital je oko 5,3 milijardi, što je u poređenju sa razvijenim bankarskim sistemima skromno, ali u Srbiji je aktiva banaka oko 75 odsto BDP, što je zadovoljavajuće, rekao je Dugalić.
Odnos aktive i kapitala je pet prema jedan, a u razvijenim zemljama je deset do 12 prema jedan, što dokazuje da postoji velika mogućnost da banke plasiraju više kredita, pre svega kompanijama, rekao je on.
Dugalić je napomenuo i da je trenutno najveći problem banaka u Srbiji visoko učešće problematičnih kredita od oko 20 odsto, pri čemu je kod kompanija ono 24 do 25 odsto, a kod stanovništva osam do devet odsto.
To je veliko opterećenje za banke jer je 2,7 milijardi evra "zarobljeno" u takvim kreditima, kao i dodatne tri miljarde kao rezervacija za te kredite, naveo je on.
U Srbiji sada posluje 31 banka, rekao je Dugalić napominjući da će tržište pokazati da li je to optimalan broj, kao i da se i u Srbiji može očekivati smanjenje i spajanje banaka, što je opšta tendencija usled uticaja konkurencije.