Pridružite se poslovnoj zajednici od 20000 najuspešnijih i čitajte nas prvi

    Kako u recesiji raste produktivnost zaposlenih?

    Troje američkih ekonomista-naučnika ustanovilo je da najlošiji radnici u recesiji postaju puno produktivniji zbog straha od otkaza. Na produtivnost u krizi, "pozitivno" utiče i pristupačnija, a stručnija radna snaga.

    U vreme recesije produktivnost radnika se povećava. Međutim, ekonomisti nisu bili sigurni šta je uzrok porastu produktivnosti: promena prouzrokovana činjenicom da u kriznim vremenima firma na poslu želi da zadrži produktivnije radnike, ili se iz nekog razloga poveća produktivnost svakog radnika.

    U stručnom radu “Making Do With Less: Working Harder During Recessions” ekonomisti Edward P. Lazear i Kathryn L. Shaw sa univerziteta Stanford i Christopher Stanton sa univerziteta u Juti, zaključuju kako je za rast produktivnosti zaslužno povećanje truda svakog radnika.

    Tu su pojavu nazvali “s manje stvoriti više”. Podatke su prikupljali od 2006. do 2010. o produktivnosti 23.580 radnika koji rade posao za koji su potrebne srednje veštine u nekoliko kompanija iz 12 saveznih država SAD.

    U tim firmama može se očitati povećanje produktivnosti između 2007. i 2009. za vreme krize u SAD. Činjenica je da je početkom krize u kompaniji napravljena selekcija i da su lošiji radnici dobili otkaz, ali iznenađuje podatak da to nije imalo presudan uticaj na povećanje produktivnosti.

    Troje naučnika tvrdi kako su radnici sami povećavali svoju produktivnost i to u proseku za 5,4 posto. Oni su uočili i da je produktivnost najviše rasla u područjima s najvećom stopom nezaposlenosti.

    Velika nezaposlenost stvorila je i veliku konkurenciju na tržištu rada, pa su se zaposleni puno više trudili da zadrže svoj posao, a ulažući veći trud postizali su i veću produktivnost, a preuzeli su i deo posla koji su obavljali otpušteni radnici.

    Ekonomisti su izolovali dve grupe koje su nazvali “gubitnici” i “zvezde”. Empirijski su dokazali kako se kod najmanje obrazovanijih i obučenijih radnika, “gubitnika”, produktivnost procentualno više povećavala od “zvezda”, radnika koji su konkurentniji prema obrazovanju i sposobnostima, koji nisu značajnije promenili ritam rada.

    Postoji i teorija po kojoj se produktivnost u vreme krize povećava zbog alokacije radne snage. Pojednostavljeno, kako se ukupan broj radnika smanjuje, a posao koji treba obaviti ostaje isti, više se pažnje posvećuje podeli radnih zadataka.

    Takve nove podele ponekad mogu uzdrmati dotadašnji radni proces i popraviti ga jer se uloge i odgovornosti preraspodeljuju. Isto tako, postoji faktor da se u recesiji na tržištu rada mogu “kupiti” kvalifikovaniji i sposobniji radnici za manje novca, pa je učinak takvih radnika automatski bolji.

    What's your reaction?

    developed by Premium Factory. | Copyright © 2020 bizlife.rs | Sva prava zadržana.

    MAGAZINE ONLINE