Pridružite se poslovnoj zajednici od 20000 najuspešnijih i čitajte nas prvi

    Otrovi iz reciklirane ambalaže dospevaju u tanjire

    Reciklirani karton korišćen u proizvodnji ambalaže za prehrambene namirnice ili za transportna pakovanja sadrži toksične materije opasne po zdravlje ljudi.

    Boje koje se koriste prilikom štampe novina i ambalaže ostaju u recikliranom kartonu i putem isparenja štetne materije iz njih dospevaju u prehrambene proizvode, piše švajcarski 24er.

    Tragovi ugljovodonika u čokoladama

    Afera sa kontaminiranim čokoladama u božićnim poklonima uzdrmala je javnost nakon što je Nemačko udruženje za zaštitu potrošača objavilo da je većina testiranih čokolada sadržanih u poklonima, u vreme Adventa, sadržala tragove ugljovodonika.

    Preduzeća i distributeri su povukli zagađene čokolade i preduzete su adekvatne mere, ali to što se dogodilo sa čokoladama samo je deo mnogo šireg problema, upozorava list, pozivajući se na Tages-Ancajger, švajcarski list na nemačkom, koji je ove nedelje objavio rezultate najnovijih istraživanja bezbednosti ambalaže.

    Sva ambalaža koja potiče od recikliranog papira ili kartona sadrži desetine supstanci koje su potencijalno opasne po zdravlje, stoji u istraživanju.

    Najveća opasnost krije se u bojama koje putem isparavanja dospevaju u hranu, a najosetljivije namirnice su brašno, testenina, pirinač i žitarice u svim oblicima, ali i neke namirnice koje sadrže masti, kao što je čokolada.

    Problem poznat od devedesetih

    Proizvođači znaju za ovaj problem još od početka 90-tih, podseća list, ali je on dospeo u javnost tek 2009. kada je Nemački savezni institut za procenu rizika objavio zabrinjavajuće podatke o dozama otrova u ambalaži, na osnovu rezultata do kojih je došla Laboratorija u Cirihu.

    Od tada se redovno vrše merenja od strane proizvođača, a poslednjih godina su vođena i neka istraživanja u cilju iznalaženja metoda eliminacije ostataka otrova iz recikliranog kartona.

    Ali, rezultati nisu zadovoljavajući, upozorava list. Najnovije istraživanje koje je sprovela laboratorija u Cirihu ukazalo je na prisustvo blizu 300 supstanci koje mogu da migriraju iz recikliranog kartona u namirnice.

    Kako je za Tages-Ancajger objasnio Konrad Grob iz ciriške laboratorije, teškoća leži u proceni toksičnosti ovih supstanci. Od 300 koliko je pronađeno koje sigurno mogu da pređu na namirnice, 200 je identifikovano, ali samo nekoliko je zasad proučavano sa stanovišta toksičnosti.

    Ono što je sasvim izvesno jeste da reciklirani papir sadrži mnogo supstanci potencijalno štetnih, tako da ih nikako ne bismo mogli proglasiti bezopasnim, zaključuje stručnjak iz laboratorije.

    Rešenje u unutrašnjem oblaganju

    Rešenje bi moglo da bude u unutrašnem oblaganju ambalaže kako bi se sprečilo da štetna isparenja dospeju u prehrambene namirnice, dodaje stručnjak.

    Međutim, unutrašne oblaganje ambalaže jednom aluminijumskom ili plastičnom folijom nije primenljivo kod kartonske ambalaže namenjene transportu prehrambenih namirnica s obzirom na velika ulaganja koja su za to potrebna.

    Neke zemlje, kao što je Nemačka, planiraju da uvedu nove standarde u ovoj oblasti. Austrija se upravo sprema da donese novu uredbu, a Švajcarska čeka usvajanje međunarodnih standarda, navodi list.

    What's your reaction?

    developed by Premium Factory. | Copyright © 2020 bizlife.rs | Sva prava zadržana.

    MAGAZINE ONLINE