Rusija će od 2014. dobijati gas iz škriljaca

Rusko ministarstvo energetike je predložilo vladi da otpočne eksploataciju gasa i nafte iz gasnih i uljnih škriljaca, iako joj ti energentski izvori za sada nisu potrebni, s obzirom da raspolaže dovoljnom količinom jeftinijih nalazišta nafte i gasa.

Ministartvo je, međutim, veoma zainteresovano za američku tehnologiju koja je omogućila da SAD sprovede „škriljnu revoluciju „. Takva tehnologija, koja će se, kako se smatra, veoma brzo raširiti celim svetom, treba da bude osvojena i u Rusiji, smatra ministarstvo i predlaže da ona bude primenjivana na specijalnom poligonu i na malim regionalnim nalazištima, a da se njom pozabave državne kompanije „Rosnjeft“ i „Gasprom“.

Ministarstvo, sem toga, predlaže da se najzad utvrdi koliko u Rusiji ima rezervi nafte i gasa iz škriljaca i gde se ta nalazišta nalaze, objavljeno je na Internet strani Finmarket.ru. Takav plan je predložen u dokumentu, pripremljenom za savetovanje s premijerom Dmitrijem Medvedevom, u koji je Finmarket imao uvid.

Ruske vlasti su za par godina prešle put od odbacivanja „škriljne revolucije“, do prihvatanja i čak zainteresovanosti za nju.

Opasnost od proizvodnje nafte i gasa iz škriljaca po dugoročne sporazume „Gasproma“ sa Evropom i po ruske šanse za osvajanje azijskih tržišta do ove godine nije uzimana ozbiljno. Takva proizvodnja je ocenjivana kao neekološka, a biznis planovi američkih kompanija kao nerealni i nekonkurentni. Sada je, međutim, Rusija shvatila da je „škriljna revolucija“ ozbiljna pretnja i da je njeno širenje u svetu, u vidu tehnologije eksploatacije i tankera sa tečnim gasom, neizbežno.

U avgustu je rusko ministarstvo ekonomije zabrinula pretnja po stabilnost budžetskih prihoda od sirovina. Ministarstvo je upozorilo da „Gaspromu“ neće biti lako u uslovima rasta američke proizvodnje gasa iz škriljaca i planova američkih vlasti za povećanje njegovog izvoza u Evropu, počev od 2016, što znači da će „Gasprom“ biti prinuđen da smanjuje investicioni program.

U oktobru je predsednik Vladimir Putin poručio „Gaspromu“ da pri razradi strategije izvoza gasa istraži posledice „škriljne revolucije“.

Ministartvo energetike je, međutim, već pripremilo umirujući izveštaj za Putina u kojem navodi da će „Gaspromov“ izvoz nastaviti da raste zahvaljujući evropskim kupovinama i rastućoj tražnji u Aziji. Evropa se , naime, ne može odreći ruskog gasa zbog još uvek skupe proizvodnje iz škriljaca i transporta.

Cene gasa u SAD su zbog obilne ponude na tržištu postale trostruko niže od evropskih berzanskih vrednosti i četiri put niže od cene ruskog gasa u okviru dugoročnih sporazuma sa Evropskom unijom. Takva cena, međutim, čini da povećanje proizvodnje iz škriljaca u SAD postaje neisplativo, pri čemu je nekoliko kompanija već zabeležilo gubitke od sedam milijardi dolara i preorijentisalo se na proizvodnju nafte iz tih istih nalazišta.

Američki izvoz gasa će u 2030. iznositi svega 20 milijardi kubnih metara, a, po nekim procenama, Amerikanci će do 2035. postati neto uvoznici gasa.

Ako Evropa, ipak, otpočne proizvodnju gasa iz škriljaca, biće prinuđena da ulaže u prečišćavanje otpusnih voda posle ispiranja škriljaca, što će učiniti da škriljni gas postane skuplji od ruskog gasovodnog.

What's your reaction?

developed by Premium.rs | Copyright © 2025. bizlife.rs | Sva prava zadržana.

MAGAZINE ONLINE