Priprema suve zemlje za setvu

U šabačkom kraju, zbog dugotrajne suše, zemljište je i dalje teško za obradu, pa su retki ratari koji se odlučuju za duboko oranje.

Siniša Berić iz Bogatića, od ukupno 16 hektara, pšenicom i ječmom ove jeseni zasejaće sedam hektara. Zbog suše, kao i prošle godine, primenjuje takozvanu redukovanu obradu, bez oranja, koja je lakša i jeftinija.

„To je parcela koja je urađena tanjiračom i setvospremačem, tako da je sasvim zadovoljavajuće“, kaže Berić. „Mnogo je manja potrošnja goriva. Teško je ako se ore, da se usistni za setvu.“

U odabranim domaćinstvima, setvu i ove godine nadgleda Poljoprivredna stručna služba, čiji su saveti ratarima, kako kažu, u uslovima suše i dosta setvenih ostataka na njivama, od velike koristi.

„Savetujemo poljoprivrednim proizvođačima redukovanu obradu, i to u više prohoda“, kaže Gordana Rehak iz Poljoprivredne stručne službe Šabac, „što znači da se što bolje usitne žetveni ostaci i da se unesu u zemljište.“

Redukovana setva, dodaju stručnjaci, ne utiče na prinose ali pomaže da se radovi na vreme završe. Iako će tako uštedeti na gorivu, zbog krize, neki ratari u Mačvi neće đubriti parcele.

„Što se semena tiče“, kaže Ljubomir Berić iz Bogatića, „finansijska situacija je loša, tako da ću ja u mom domaćinstvu morati da koristim žito iz svog ambara.“

U iščekivanju nove kiše, koja će olakšati usitnjavanje zemljišta, ratari u šabačkom kraju procenjuju da će setva na oko 25.000 hektara biti zavšena u predviđenom roku.

What's your reaction?

developed by Premium.rs | Copyright © 2025. bizlife.rs | Sva prava zadržana.

MAGAZINE ONLINE