
Kostić: Veći PDV signal za beg u sivu zonu
Ukoliko vlada preduzme korake štednje i brže reaguje, postoji nada da 2013. ne dočekamo u grčkom scenariju, kaže u intervjuu za Danas Miodrag Kostić.
Preciznije, država treba da ima prihode koji mogu da opravdaju rashode, kaže u intervjuu za Danas Miodrag Kostić, koji je predsednik MK grupe ali i udruženja „Poslodavac“, u čijem članstvu je više od 43.000 privrednika koji upošljavaju oko 535.000 radnika kaže da država treba da ima prihode koji mogu da opravdaju rashode.
On na pitanje da li će antikrizne mere biti dovoljne za nešto više od pukog preživljavanja kaže da se promene neće desiti preko noći, ali veruje da neće ni ostati slovo na papiru.
„Da podsetim, Srbija već decenijama odlaže reforme. Odgovornost je kako na državnom, tako i na privatnom sektoru. Nemamo više vremena za populizam. Vreme je za rad. Srbija 20 godina živi uz dodatno zaduživanje i prodaju velikih preduzeća. Međutim, ne treba da štedimo na investicijama, jer bez njih ne može da se poveća naplata poreza i uvećaju sredstva u budžetu. Za početak je potrebno da država svu neaktivnu imovinu stavi na tender i na taj način pronađe investitore kako bi se ta imovina stavila u funkciju. Sa druge strane, država ima dovoljno sopstvenog poljoprivrednog zemljišta koje treba staviti u funkciju, jer u tom sektoru nedostaju sirovine za rad. Ne smemo zaboraviti da naš dug nije tako veliki, već su budžetski prihodi mali, jer ogroman deo privrede posluje u sivoj ekonomiji“, navodi Kostić.
On kaže da se virus krpljenja minusa državne kase povećanjem PDV-a širi sa Hrvatske, koja je to već učinila, na Srbiju.
„Posledice i efekti se još mere u Zagrebu i Beogradu. Srpske privrednike to ne raduje. Negativni efekti su očigledni. U Srbiji postoji veliki deo sektora u privredi koji radi na crno i ne plaća nikakav PDV, i to će biti novi signal za eventualno bežanje iz legalne u sivu ekonomiju. Ukoliko nema drugog izbora, sistem mora biti održiv. Svetlo na kraju tunela uvek postoji. Za početak neophodno je da se seku troškovi kako bi privreda bila efikasnija i tu pre svega mislim na bespotrebnu birokratiju, administraciju, nepotrebne propise koji su privredi već duži niz godina kamen spoticanja“, kaže predsednik MK Grupe.
Kostić je još jednom ponovio da je spas u izvozu.
„Da podsetim, izvršni odbor MMF je prilikom odobravanja šeste revizije aranžmana, krajem decembra 2010. godine, ocenio da je ubrzan oporavak srpske ekonomije zasnovan baš na izvozu. Verujem da Srbija može očekivati porast životnog standarda tek pošto dođe do značajnijeg plasmana domaćih proizvoda na druga tržišta. Povećanje izvoza bi pozitivno uticalo i na položaj svih direktnih i indirektnih učesnika u poljoprivrednoj proizvodnji, kao i svih ostalih delatnosti“, zaključio je Kostić.