Pridružite se poslovnoj zajednici od 20000 najuspešnijih i čitajte nas prvi

    MK grupa ne odustaje od kupovine šećerana

    MK grupa veruje da velike šanse postoje za pozitivan stav Komisije za zaštitu konkurencije za kupovinu šećerana Helenic Sugar uz neke dodatne uslove.
     
    „Tender je još uvek aktuelan i još uvek se čeka konačna odluka Komisije“, kaže Ljubiša Radenković direktor Sunoka, a piše novosadski Dnevnik.
     
    On dodaje da je „važno razumeti da kada radi šećerana, rade rudnici uglja, potrebne su ogromne količine mazuta, nafte, kamena. Na primer, za četiri meseca trajanja kampanje za MK grupu radi 400 kamiona 24 sata na dan“. „Pri tome, neto izvoz na 100 evra izvezenog šećera je 80 evra. Na neto izvoz čelika od 100 evra, realan neto izvoz nije veći od 20 evra, jer 80 posto čini uvoz. Dakle, 100 evra šećera je isto kao kad izvezete 400 evra čelika„, kaže Radenković.
     
    Govoreći o otkupnoj ceni šećerne repe prvi čovek Sunoka, kompanije koja je u okrilju MK grupe, napomenuo je da se aktuelna ugovorna cena šećerne repe koju ova kompanija primenjuje kreće od 36 do 40 evra, zavisno od ugovorenih uslova, rokova isplate pariteta isporuke i referentnog kvaliteta.
     
    Inače, šećerna repa u Srbiji zasejana je na oko 65.000 hektara, što je za oko 10.000 više nego prošle godine. Za Sunoko je do sada ugovoreno preko 30.000 hektara, usevi su sačuvani, pravilno štićeni i negovani i u odličnom su stanju.
     
    Radenković je ocenio da su, bez ikakve sumnje, Srbiji potrebne veće kvote za izvoz šećera. On kaže da bi u odnosu na kapacitet koji ima, Srbija trebalo da poveća ukupnu proizvodnu kvotu na 500.000 tona, od čega je 200.000 za domaće potrebe i 300.000 tona za izvoz. „Umesto da subvencijama, kao na primer u Hrvatskoj, država pomogne rastu proizvodnje šećerne repe i povećanju izvozne kvote šećera, prepušteni smo sami sebi. Primera radi, u Hrvatskoj proizvođači šećerne repe dobijaju od države 500 evra po hektaru, što je u prosečnim uslovima jednako povećanju cene od 10 evra po toni šećerne repe. S druge strane Srbija je jedina zemlja na svetu u kojoj se gaji šećerna repa, a proizvođačima šećerne repe ne dodeljuju subvencije“, ističe Radenković .

    What's your reaction?

    developed by Premium Factory. | Copyright © 2020 bizlife.rs | Sva prava zadržana.

    MAGAZINE ONLINE