Pridružite se poslovnoj zajednici od 20000 najuspešnijih i čitajte nas prvi

    kofer, putovanje

    4 saveta kako putovati samo sa RUČNIM prtljagom

    Godine 2015. influenserka koja se bavi putovanjima i održivom modom Džesi Frensis, tada studentkinja, izašla je iz aviona u Milanu u Italiji, željna da učestvuje u programu studija u inostranstvu. Ali njeno uzbuđenje je ubrzo preraslo u paniku kada je shvatila da njene prijavljene torbe nisu putovale sa njom.

    „Moj prtljag je bio izgubljen oko dve nedelje“, kaže Frensis. „Sećam se da sam bila tako očajna jer sam jedva imala dovoljno novca za život dok sam studirala u inostranstvu. Dok je čekala svoje torbe, Frensis se snalazila kako je znala i umela kako bi se obukla dok je živela u iznajmnjenom stanu.

    Upravo je ovo iskustvo inspirisalo Frensis da nauči kako da putuje samo sa ručnim prtljagom, bez obzira na to koliko je daleko ili dugo putovanje. I ovo je bilo mnogo pre hosa sa prtljazima koji je zadesio avio-saobraćaj u svetlu povratničkih putovanja nakon pandemije i nedostatka osoblja na aerodromima.

    Iako je broj izgubljenih torbi opadao sa godinama od Francesine nezgode 2015., zahvaljujući novim tehnologijama (uzmite u obzir pojavu mogućnosti praćenja prtjaga na mobilnim aplikacijama avio-kompanija), sve se to promenilo otkako je pandemija ponovo stavila putovanja u fokus našeg interesovanja.

    influenserka

    Putovanje, turista, odmor, influenserka (Freepik)

    U nekoliko godina kada su putovanja skoro stala, avio-kompanije su smanjile troškove za sisteme za rukovanje prtljagom — koji su sada gurnuti van svojih kapaciteta usred buma putovanja.


    Globalna stopa pogrešnog rukovanja prtljagom – definisana kao broj prijavljenih torbi koje su izgubljene, oštećene, dostavljene sa zakašnjenjem ili ukradene – skočila je sa 4,35 torbi na 1.000 putnika u 2021. na 7,6 u 2022, što je povećanje od skoro 75 odsto. Taj broj je osam puta veći za međunarodne letove.


    Da li su putnici našli rešenje?

    Godine 2023. problem sa prijavljenim prtljagom pokazao je nekoliko znakova oporavka, a priče su se širile u vestima o putnicima koji koriste uređaje za praćenje kao što je Apple Airtags da pronađu i čak pokupe svoje izgubljene torbe, a ne da se bave preopterećenim avio-kompanijama.

    Nije ni čudo što je u anketi od skoro 2.000 putnika koju je sproveo TripIt, 2022. godine, 41 odsto ispitanika izjavilo da izbegava da predaje torbe. Naučiti kako da putujete samo sa ručnim prtljagom znači da možete izbeći svaki rizik da nešto pođe po zlu sa vašim stvarima, a istovremeno se odreći naknada za čekirani prtljag i potencijalno duga čekanja na traci za prtljag.

    Kofer, pakovanje, putovanje (Unsplash)

    Kada ima smisla razmisliti o pakovanju samo u ručni prtljag?

    Za kraća putovanja, pakovanje u samo ručne prtljage je jednostavno. „Ja lično verujem da ako odlazite na 10 dana ili manje, zaista vam ne treba ništa više od ručnog prtljaga“, kaže blogerka o putovanjima Sem Op.

    Ali čak i na dužim putovanjima, možete da prođete samo sa ručnim prtljagom ako ste voljni da operete veš, ponovo obučete odeću i izbegnete pakovanje glomaznih predmeta.

    Da biste sveli na minimum ukupan broj komada koje treba da spakujete, blogerka preporučuje da vidite da li možete da iznajmite određene glomaznije predmete — kao što su skijaške čizme ili oprema za plivanje, na primer — na destinaciji koju posećujete za vreme dok ste tamo.

    Kada smišljate kako da spakujete ručni prtljag za putovanje, ne želite da to pakovanje ostavite za poslednji trenutak. Organizovanje pakovanja unapred omogućava vam da znate da li će sve što želite da ponesete stati — i daje vam vremena da se ponovo konfigurišete ako ne.

    Kofer, putovanja (Pixabay)

    Jedan uobičajeni previd? Ne poznajete politiku avio-kompanije o veličini i težini ručnog prtljaga. Pre nego što se Op ukrcala na nedavni let iz Lisabona u Portugalu za SAD, aerodromski agenti su izmerili njen ručni prtljag i lične stvari i utvrdili da su preteški. Iako bi koferi stajali u odeljku iznad glave, influenserka kaže, da to nije bilo važno; premašili su granicu težine i morali su da budu provereni uz naknadu od 125 dolara po torbi, kaže ona.

    Da biste izbegli sličnu sudbinu, koristite vagu za prtljag da izmerite svoje spakovane torbe pre nego što krenete na aerodrom, predlaže influenserka, tako da možete biti sigurni da su u granicama vašeg avio-prevoznika.

    4 saveta kako putovati samo sa ručnim prtljagom

    1. Minimizirajte tečnosti

    Smernice avio-kompanija za ručnu prtljagu dozvoljavaju do 100 mililitara tečnosti po pakovanju, pod uslovom da sve vaše tečnosti stane u jednu plasticifiranu providnu vrećicu. Ali za proizvode kao što su serumi koji zahtevaju samo nekoliko kapi dnevno, možda nećete morati da nosite punih 100 ml. Razmislite o korišćenju staklenih boca sa kapaljkom od 10 mililitara da biste uštedeli prostor i olakšali opterećenje. „Koristim ove male kapaljke toliko dugo da jednostavno ne razmišljam o tome“, kaže travel blogerka. Takođe možete kupiti kupku, šampon, balzam i losion u malim pakovanjima. A verovatno ćete ih dobiti i u hotelu.

    2. Ponesite deterdžent za veš

    Pakovanje deterdženta obezbediće vam mogućnost da operete nekoliko predmeta u lavabou ili kadi vaše hotelske sobe ili iznajmnjenog stana. Ako mesto gde boravite ima mašinu za pranje i/ili sušenje, još bolje. Samo se pobrinite da ostanete u smeštaju u kojem odaberete da perete veš duže od jedne noći, tako da odeća ima vremena da se osuši ako je potrebno.

    influenserka

    Putovanja (Pixabay)

    3. Neka vaša odeća za dan putovanja bude slojevita

    Uvek nosite svoje najkrupnije stvari na dane putovanja – čak i ako izgledate preterano obučeni. Frensis je jednom poletela sa međunarodnog aerodroma Vašington Dales u kaputu od veštačkog krzna i čizmama sredinom jula; uputila se u Južnu Afriku, gde je bila zima, i želela je da ponese svoje pozamašne stvari za toplo vreme bez potrebe da ih gura u ručni prtljag. „Svi su me gledali kao: ‘Ko je ova luda žena i kako je uspela da prođe kroz obezbeđenje?’“, kaže ona. „Izgledala sam tako smešno na aerodromu, ali bilo je vredno toga.“ Ako nosite jaknu, džepove možete koristiti i za manje predmete kao što su kape i šalovi. Jastuk za spavanje može da posluži kao prostor da u njega spakujete majice ili duks.

    4. Spakujte ono što obično nosite

    „Često postoji pritisak da se napravi ovo ‘ubistvo na odmoru’, gde samo izvučete svu ovu odeću koja nikada ranije nije nošena”, kaže Frensis, „ali to nije realno.” Njen savet: Spakujte ono što obično nosite kod kuće jer već znate da ta odeća pristaje i dobro se osećate kada je nosite. Ostanite u okviru jedne šeme boja, tako da vam nije potrebno mnogo dodatnih komada da biste kreirali različite izglede, kaže Frensis. Ona obično pakuje nekoliko crnih haljina i jedan ili dva para cipela koje se dobro uklapaju sa svime i dodaju šarenilo. „Najbolje je da se držite podalje od predmeta ‘za svaki slučaj’ koji zauzimaju toliko prostora.“

     

     

    Izvor: BIZLife

    Foto: Unsplash/Freepik

    What's your reaction?

    Ostavite komentar

    Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

    developed by Premium Factory. | Copyright © 2020 bizlife.rs | Sva prava zadržana.

    MAGAZINE ONLINE