
Češka ima zalihe uglja još samo za 18 godina
Era uglja u Češkoj se bliži kraju jer će zalihe mrkog uglja, pri sadašnjoj potrošnji, potrajati još samo 18 godina, navedeno je u izveštaju Instituta za istraživanje mrkog uglja.
U prošlosti je u Češkoj iskopano više od pet milijardi tona uglja, a sada je ispred takozvane teritorijalne granice ostalo samo oko 846 miliona tona. Pod zemljom ipak ima još pet milijardi tona uglja, ali njegovo iskopavanje sprečavaju važeći zakoni i ekonomska nerentabilnost.
Uglja, koji bi pod trenutnim uslovima mogao da se iskopava, ponestaje. Do limita je ostalo 846 miliona tona, a još 850 miliona tona bi moglo da se iskopa ako bi se limit pomerio.
„Severnočeški rudnici“ procenjuju da do limita imaju oko 100 miliona tona uglja, koji bi bez problema mogao da iskopa, a još 750 miliona tona ima preko limita u okolini Litvinova, gde eksploatiše „Ček koul“. Tamo je, međutim, prelaženje limita veoma osetljivo.
U prvoj fazi bi zbog eksploatacije palo mesto Hornji Jiržetin i selo Černjice, a u daljim etapama bi rudnik morao da uništi i industrijski areal u Zaluži, gde su, pored ostalog, rafinerija i hemijska industrija.
Treći rudnik, „Sokolovski ugljenokop“ već na fizičkim limitima svojih ležišta, smanjuje iskopavanje i potpuno će ih isprazniti oko 2030. godine. Deo uglja u Sokolovskom basenu je blokiran u zaštitnim stubovima karlovarskih banjskih izvora.
„Era uglja se u Češkoj istorijski bliži svom kraju iako će u najskorije vreme mrki ugalj ostati ključan za češku energetiku“, rekao je direktor strategije „Severnočeških rudnika“ Vladimir Budinski. Ako limiti ostanu bez promene, oba okna Severnočeških rudnika završiće eksploataciju oko 2035. godne, jedno okno „Ček koula“ 2021., a drugo oko 2055. godine.
Insititut za istraživanje navodi da mrkog uglja za eksploataciju u Češkoj ima pet puta više nego što dozvoljavaju postojeći limiti. U podkrušnohorskom basenu se nalazi još 3,8 milijardi tona, a milijarda tona leži netaknuta u okolini Heba u zapadnoj Českoj.
Oko 83 odsto uglja koji se u današnje vreme iskopa završava u elektranama, koje su uvek prve na redu za ugalj. Prema rudarima smanjenje iskopavanja uglja će pre svega pogoditi manje potrošače – toplane i domaćinstva koja se greju na ugalj. Ekolozi pak smatraju da bi bilo dovoljno da se ograniči izvoz.
„Godišnje izvezemo više električne energije nego što bi moglo da se proizvede od uglja iza limita“, rekao je Jan Rovenski iz organizacije „Grin pis“ (Greenpeace).
Pet milijardi tona uglja će ostati pod zemljom i uvek će se naći neko koga će on privlačiti, tvrde ekolozi.