
Gasprom smanjio cenu gasa za Bugarsku
Ruski gasni gigant Gasprom je pristao da od aprila za 11 odsto smanji cenu gasa koji prodaje Bugarskoj, saopštio je bugarski ministar ekonomije i energetike Deljan Dobrev.
„Dogovorili smo se o smanjenju cene gasa za nešto više od 11 do 11,1 odsto“, rekao je ministar za državni radio BNR u petak u Moskvi. „Dogovorili smo se da se ovo smanjenje primeni od 1. aprila, za narednih devet meseci“, rekao je on.
Bugarska koja gotovo u potpunosti zavisi od ruskog gasa, sada plaća 450 evra za 1.000 kubnih metara gasa, kažu stručnjaci koje citiraju bugarski mediji.
Kroz Bugarsku prolazi 12 do 15 milijardi kubnih metara ruskog gasa koji je namenjen Turskoj, Grčkoj i Makedoniji.
Ubrzavanje izgradnje predloženog rusko-italijanskog gasovoda Južni tok koji treba da prenosi ruski gas ispod Crnog mora do Srednje i Zapadne Evrope, bilo je glavna tema razgovora, rekao je ministar.
Dobrev je u Moskvu stigao u četvrtak, posle odluke Sofije da otkaže izgradnju nuklearne elektrane Belene od 2.000 megavata na Dunavu, dodeljenu ruskom preduzeću Atomstrojeksport. Prekidana nekoliko puta poslednjih trideset godina, izgradnja stoji od 2009. godine zbog spora oko cene.