
Oprema za slepe i slabovide na sceni „Raša Plaović“
Oprema koja će slepim i slabovidim osobama omogućiti da prate pozorišne predstave, počeće da se koristi na sceni „Raša Plaović“ Narodnog pozorišta u Beogradu u nedelju 18. marta, najavio je danas taj teatar.
Oprema za audio-deskripciju moći će da se koristi prvi put na dramskoj predstavi „Nesporazum“ po tekstu Albera Kamija, u režiji Veljka Mićunovića, navodi se u saopštenju. Slepe i slabovide osobe pratiće pozorišne predstave uz bežične slušalice uz pomoć simultanog prevoda, a uređaj čiji signal ne ometa ostale uređaje u sali funkcioniše na infracrvenom dvokanalnom principu. Preko jednog zvučnog kanala korisnici mogu da slušaju osobu koja objašnjava šta se dešava na bini, a drugim kanalom dolazi zvuk sa bine, objašnjeno je u saopštenju.
Kako se navodi, uređaje tokom jedne predstave može da prati 10 osoba, a takva oprema u Velikoj sali Narodnog pozorišta već je instalirana u junu prošle godine.