Bakterije krive za opsesivno kompulsivni poremećaj


Jedna Amerikanka otkrila je kako je njen sin razvio opsesivno kompulsivni poremećaj, samo nedelju dana nakon što je ima upalu grla izazvanu streptokokama.

 
Brodi Kenedi je nakon povratka u školu, nakon upale grla, odjednom postao paranoičan zbog bakterija i odbijao je da dodiruje stvari. Počeo je da se tušira nekoliko puta dnevno i nije želeo da ide u školu da se ne bi zarazio. Sada ga kod kuće podučava majka. 

“Stalno pere ruke,” kaže njegova majka. “Nikada nije bio ovakav. Jednostavno se jednog jutra probudio i počeo ovako da se ponaša.” 

Iako zvuči neverovatno, jedna studija iz 2009. godine otkrila je da do OKP-a može doći nakon pokušaja tela da napadne viruse kod 1 od 10 infekcija grla. Antitela koja napadaju bakterije, uzrokuju promene u ponašanju. One podižu rizik od dobijanja OKP-a.

Ova infekcija zbog koje dolazi do promene u ponašanju je doktorima malo poznata i ne postoji test koji bi im pomogao da je dijagnostikuju. 

Navedena studija je prva koja pokazuje da streptokoke u grlu mogu imati mnogo veću ulogu nego što se misli. Istraživanje je urađeno na miševima koji su nakon ovakve upale grla razvili OKP. 

Testovi su pokazali da antitela koja se bore protiv streptokoka pronalaze put do dela mozga koji kontroliše pokrete, anksiosnost i kompulsivnost. 

Pronalaženje leka koji će preusmeriti antitela ili redukovati odgovor imuniteta, mogao bi pomoći u lečenju OKP-a. 

Nije poznato koliko slučajeva opsesivno kompulsivnog ponašanja je vezano za streptokoke u grlu; međutim istraživači veruju da one mogu biti krive za čak trećinu ovakvih slučajeva. Za sada tretmani protiv OKP-a nemaju mnogo efekta; terapije se svode na posećivanje psihijatra i uzimanje anti-depresiva.

What's your reaction?

developed by Premium.rs | Copyright © 2025. bizlife.rs | Sva prava zadržana.

MAGAZINE ONLINE