
Građani Srpske jedu najskuplje meso u regionu
Meso, sir, jaja, riba, ulje, masti, šećer, so i pirinač su namirnice koje su poskupele između tri i 39 odsto u avgustu u RS u odnosu na prethodni mesec.
U istom periodu brašno, povrće, prerađevine od povrća, voće i prerađevine od voća, pojeftinili su između dva i 33 odsto. Ovo je pokazala analiza cena namirnica koje se nalaze u potrošačkoj korpi u avgustu, a koju je radilo Ministarstvo trgovine i turizma RS.
„Kada su u pitanju poskupljenja, došlo je do rasta cene pilećeg i svinjskog mesa s kostima za tri odsto. U kategoriji mleko i mlečni proizvodi došlo je do poskupljenja sira kačkavalja za četiri odsto, dok su cene kravljeg mleka, jogurta i domaćeg sira na nivou julskih“, navode iz Ministarstva.
U avgustu je došlo do poskupljenja jaja za 39 odsto, pa tako jedan komad na pijaci košta 30 feninga, odnosno za marku je moguće kupiti samo troje. Došlo je i do poskupljenja pastrmke za šest odsto, ulja za četiri, masti za sedam, šećera za osam, soli za devet i riže za četiri odsto.
„Razlog rasta cena nekih proizvoda je skok cena sirovina na svetskom tržištu, na primer šećera i suncokreta. Primera radi, kilogram šećera prošle godine u ovom periodu na svetskom tržištu koštao je 19 centi, a trenutna cena je 30 centi, što predstavlja rast za 58 odsto“, istakli su u Ministarstvu.
Cene hleba od brašna tip 500 su ostale nepromenjene, dok je došlo do pojeftinjenja brašna za dva i makarona za šest odsto.
„Kada je u pitanju povrće, zabežen je značajan pad cena, tako da su paradajz i paprika jeftiniji za 27, krompir za 14, crni luka za 10, mrkva za osam, cvekla za 17, slatki kupus za 11 i karfiol za 33 odsto, dok su cene špinata, krastavaca, zamrznutog graška i zamrznutog povrća za đuveč na nivou julskih. Kada su u pitanju cene voća i prerađevina od voća, došlo je do pada cene limuna za dva, banana za 13 i breskvi za osam odsto“, precizirali su u Ministarstvu.
U udruženjima potrošača kažu da se u narednom periodu može očekivati da dođe do dodatnih poskupljenja pojedinih namirnica s obzirom na loš rod kukuruza.
„Meso je kod nas skuplje nego u zemljama u okruženju, pa je na primer svinjsko meso u RS skuplje nego u Zagrebu. Ne možemo sada sa sigurnošću reći da li će loš rod kukurza uticati na poskupljenje mesa, to će se znati za mesec dana“, kazao je Dragovan Petrović, sekretar Pokreta potrošača RS.
On je naveo da se na tržištu RS nalazi manje novca nego prošle godine, zbog čega je manja i kupovna moć građana.
Mišo Maljčić, predsednik Udruženja uzgajivača svinja RS, kazao je da su trenutne cene stoke u odnosu na cene žitarica premale i da je bavljenje tovom veoma nerentabilno.
„Sada se cena tovne svinje, na primer, kreće od tri do 3,2 KM po kilogramu žive vage, bez PDV-a. Takva je cena i manjih svinja, koje su uvek bile skuplje od tovnih, ali s obzirom na malu potražnju sada su cene izjednačene“, kazao je Maljčić.