Otkrivena drevna palata Maja

Na arheološkom lokalitetu Plan de Autla u meksičkoj državi Čiapas grupa meksičkih arheologa otkrila je 2.000 godina staru palatu iz razdoblja domorodačke civilizacije Maja.
 
„Ovo otkriće prvi je arhitektonski dokaz urbanog života drevnih Maja u gornjem toku reke Usumakinta u regiji Okosingo“, saopšteno je iz Nacionalnog instituta za antropologiju i istoriju, a prenosi veb stranica ABC kultura.
 
U saopštenju se ističe da su u području arheoloških iskopina u džunglama Selva Lakandona, gde je otkrivena palata, pronađeni ostaci groblja s početka nove ere.
 
Direktor projekta Luis Alberto Martos objasnio je da je riječ o prvom dokazu života drevnih Maja u razdoblju između 50. godine prije nove ere i 50. godine nove ere u tome području. Prema njegovim riječima, do sada su najraniji dokazi datirali u 250. godinu.
„Novootkrivena palata sastoji se od soba sa zidovima širine oko jedan metar, zaobljenih uglova, što je karakteristika rane arhitekture Maja“, dodao je Martos.
Kasnije su građevine na toj lokaciji građene između 250. i 800. godine nove ere i odgovaraju razdobljima rane i kasne klasične civilizacije Maja, kada je to mjesto igralo važnu političku ulogu.
 

What's your reaction?

developed by Premium.rs | Copyright © 2025. bizlife.rs | Sva prava zadržana.

MAGAZINE ONLINE