Kakve knjige kradu Novosađani
Kradljivaca knjiga u Novom Sadu nema mnogo ali broj naslova koje, neplaćene, obično u ručnom prtljagu, iznesu iz knjižara i sa sajmova nije zanemarljiv. Najčešće kradu enciklopedije, istorijska dela i savremenu literaturu, a dešava se da lopov pokuša odjednom da iznese komplet od čak 10 knjiga, pišu Novosti.
„Taj čovek je želeo da ukrade što više knjiga kako bi ih prodao pa mu, sem kvantiteta, ništa drugo nije bilo važno,“ priča Duško Vukadinović, zamenik poslovođe u knjižari „Delfi“, koji, već 22 godine prodaje knjige.
Sagovornik Novosti ističe da je, vremenom, naučio da prepozna profil kradljivaca i da se retko dešava da neko, na koga nije odmah posumnjao, pokuša da ukrade literaturu.
„U prvu kategoriju spadaju oni koji žele da uzmu knjigu za sebe,“ ističe Vukadinović. „Tako se, naročito uglađene gospođe, kad ih uhvatimo u lopovluku, od srama pravdaju da „nisu zaista mislile da je ukradu“.
Sledeća grupa, nastavlja naš sagovornik, jesu kradljivci koji „operišu“ kako bi kasnije prodali „plen“ i na taj način ostvarili profit.
„U poslednju grupu spadaju narkomani koji, ili zaista žele da, po preporuci, pročitaju neko delo, obično iz popularne psihologije ili, pak, žele da te knjige „trampe“ za nešto.“
Sa druge strane, u Gradskoj biblioteci ističu da najveći problem prave kradljivci koji uzmu literaturu koja više nigde ne može da se nabavi.
„Najviše se krade stručna literatura kao i religijske i istorijske knjige,“ navodi Milica Kirćanski iz Gradske biblioteke. „Pokušavamo da se „odbranimo“ od kradljivaca te smo ograničili pristup pojedinim fondovima jer, upravo sa tih polica, najviše knjiga nestane.
Knjižari sa iskrenim žaljenjem konstatuju da polako bledi romantični odnos prema knjizi te da ona postaje roba kao i svaka druga.
„Među onima koji kradu književna dela svakako nisu iskreni ljubitelji pisane reči,“ zaključuje Radmilo Mulić, vlasnik knjižare „Velika – mala knjiga“. „Na naše kupce nikada nećemo gledati kao na lopove i špijunirati ih već ćemo uvek biti tu, da im, kao svojevrsni psiholozi i pedagozi, preporučimo korisno štivo.“