Porast polno prenosivih bolesti u Srbiji
U Srbiji su polno prenosive bolesti u porastu – ima deset puta više obolelih od kondiloma nego pre pet godina, a na jugu zemlje raste broj obolelih od sifilisa.
Za pomenuto stanje kriva je pre svega nedovoljna zdravstvena prosvećenost.
U Srbiji manje od 30% mladih redovno koristi prezervativ. Veće seksualne slobode i odnosi bez zaštite uzrok su porasta seksualno prenosivih bolesti, od kojih pojedine mogu dovesti do steriliteta, narušiti zdravlje celog organizma, izazvati rak pa i smrt.
U Beogradu i Vojvodini najučestalije su hlamidija, kondilomi i genitalni herpes. Tokom letnjih meseci u porastu je i trihomonas.
„Kada je u pitanju trihomonas, to je takođe jedna česta infekcija posebno među mladima, koju vrlo često pacijent sam prepoznaje zato što pored pojačanog sekreta, a taj sekret ima zaista neprijatan miris, ima i bolove koji mogu da izazovu. Tegobe uzrokovane trihomonasom bivaju nekada i neizdržljive“, rekla je Ana Mitrović, načelnica preoperativnog bloka GAK Narodni front.
Neke od ovih bolesti su podmukle i dugo ne daju znake upozorenja. Nažalost i ako su simptomi blagi, zbog nedovoljnog znanja, oboleli se često lekaru ne javljaju na vreme, čekajući da tegobe prođu same od sebe ili se sami leče i na svoju ruku koriste antibiotike.
„Još češće žene pribegavaju samoinicijativno aplikaciji vaginalete. Ja sam, inače, veliki protivnik, zato što tu dolazi do trenutnog poboljšanja simptoma, ne zna se šta se leči, a pri tome se remeti prirodna odbrana i vaginalna sluzokoža menja svoj PH i na taj način se zapravo jedna infekcija prevodi u hroničnu, zalečuje se i nama kada se obrati bude mnogo teže suštinski izlečiti“, navodi Mitrovićeva.
Poseban problem danas predstavlja sve učestalija gonoreja. Određeni sojevi bakterije gonokoka postali su otporni na većinu antibiotik, što mnogo otežava lečenje ove bolesti, a posledica je upravo samolečenja i nekontrolisane upotrebe antibiotika.
„Mi danas moramo da koristimo antibiotike poslednjih generacija koji su izuzetno skupi antibiotici, ali mnogo gore i mnogo teže od toga što se radi o jednom skupom leku je upravo činjenica da šta će biti i šta posle toga možemo dati našem pacijentu ako se i na to razvije rezistencija“, kaže Ana Mitrović.
Da bi lečenje bilo koje od ovih bolesti bilo uspešno moraju da se leče oba partnera.
U Srbiji od polno prenosivih bolesti obolevaju sve mlađi, sa 15 ili 16 godina, zbog sve ranijeg ulaska u seksualne odnose.
Zato je potrebno da Srbija i kroz školski sistem pojača edukaciju mladih.