Gadafi postavio mine u naftnim poljima i instalacijama u Bregi

Snage libijskog lidera Muamera el Gadafija postavile su mine na naftne instalacije u strateški važnoj luci Bregi, kako bi mogle da ih dignu u vazduh u slučaju da režim izgubi kontrolu nad gradom, izjavio je lider pobunjenika Mahmud Džibril.

Džibril je kazao i da je režim podmetnuo eksplozivne naprave u naftnim poljima, ali nije precizirao o kojim nalazištima nafte je reč, preneo je AP.

U Bregi se nalaze rafinerije nafte i luka koja služi za njen izvoz, ali naftna polja se nalaze mnogo južnije, u pustinjskim oblastima.

„Nažalost, Brega je sada veliko minsko polje. Otkrili smo da su postavili mine na celom području. Čak su neka od naftnih polja puna bombi i eksploziva“, rekao je on posle susreta sa ministarkom spoljnih poslova Španije Trinidad Himenes u Madridu.

Pobunjenici drže najveći deo istoka zemlje pod kontrolom, ali se najžešći sukobi vode upravo za Bregu, gde je u utorak ubijeno 27 pobunjenika kada su grad granatirale Gadafijeve snage.

Džibril tvrdi da su pobunjenici sada okružili Bregu sa svih strana, ali da minska polja otežavaju njihove napore da načine dalji prodor.

Džibril je danas u Španiji kazao da želi da strane firme, poput španske kompanije „Repsol“, čije je rad u zemlji zabranjen od izbijanja sukoba, vrate i obnove uništene instalacije.

Poseta lidera pobunjenika Španiji usledila je dan pošto su francuski zvaničnici najavili da je jedno od mogućih rešenja građanskog rata u Libiji da se dozvoli Gadafiju da ostane u zemlji.

Šefica španske diplomatije poručila je danas da je na libijskom narodu da odluči da li će Gadafi ostati u zemlji ili ne.

What's your reaction?

developed by Premium.rs | Copyright © 2025. bizlife.rs | Sva prava zadržana.

MAGAZINE ONLINE