Visoke cene žita i uljarica u narednih 10 godina

Cene žita i uljarica na svetskom tržištu zabeležiće blagi pad u 2011, ali će u narednih deset godina ostati na istorijski visokom nivou, pokazale su projekcije američkog Ministarstva poljoprivrede (USDA). „Cene soje, pšenice, kukuruza i pirinča ostaće istorijski visoke do 2020. godine i neće se vraćati na niži nivo sa početka ove decenije“, izjavila je danas Mildred Hejli (Haley) iz USDA. 

Hejli je naglasila da će takva kretanja na svetskom tržištu svakako uticati i na poljoprivrednu proizvodnju u Srbiji.

Ona je kazala da se očekuje povećanje proizvodnje žita i uljanih kultura u svetu, i to zahvaljujući povećanju produktivnosti i površina pod tim kulturama, i to u zemljama bivšeg Sovjetskog Saveza, Afrike i Južne Amerike, pre svega Brazila.

Kukuruz je glavna stočna hrana i input za proizvodnju etanola, pa njegove cene posledično utiču i na cenu stočne hrane, proizvođače žita i potrošače, rekla je Hejli, napominjući da je Amerika glavni svetski proizvođač i izvoznik kukuruza.

USDA predviđa i dramatičan porast proizvodnje soje, i to pre svega uslovljeno povećanom potražnjom iz Azije, navela je ona, napominjući da se očekuje i dalji rast cena nafte i biogoriva.

Takođe, projektovan je rast ukupne proizvodnje i potrošnje mesa po glavi stanovnika, posebno živinskog, čija će cena rasti zbog povećane tražnje u zemljama u razvoju i Aziji, rekla je Hejli na konferenciji o stanju i očekivanjima na tržištu poljoprivredno-prehrambenih proizvoda koja se danas održava u Beogradu.

Ona je napomenula da se u narednom periodu očekuje dalji rast broja stanovnika na Zemljinoj kugli, ali nešto usporen, kao i oporavak od globalne finansijske i ekonomske krize.

Prema njenim rečima, „zamajac“ za oporavak daće zemlje u razvoju , pre svega Azija, Kina i Indija, koje će beležiti i najviše stope rasta.

Hejli je ukazala i da ključni faktori koji mogu uticati na pomenute projekcije jesu brzina ekonomskog oporavka i vreme.

Ona je objasnila da su projekcije zasnovane na „normalnim vremenskim uslovima“, pa bi u slučaju bilo kakve katastrofe poput one u Japanu, kao i usporenog ekonomskog oporavka cene moglo doći do dramatičnih promena na tržištu poljoprivredno-prehrambenih proizvoda.

What's your reaction?

developed by Premium.rs | Copyright © 2025. bizlife.rs | Sva prava zadržana.

MAGAZINE ONLINE