Zec o OTROVANOJ Srbiji: Pričaju se lagarije i troše pare ni na šta

Srbija mora, da se ne bi borila za poslednje mesto u Evropi u konkurenciji sa Severnom Makedonijom, Albanijom i Bosnom i Hercegovinom, da stane i razmisli da bi išla napred, rekao je u intervjuu za Betu, penzionisani profesor Filozofskog fakulteta Univerziteta u Beogradu Miodrag Zec.

Bugari, Rumuni i Hrvati su, kako je naveo, otišli u EU, „a u Srbiji se pričaju lagarije i troše pare ni na šta, gradi se Ekspo za festival igre, do koje nam nije“.

„Otrovali smo sopstveni narod, degradirajući obrazovanje i uništavajući srednju klasu. Priča se da naša državna kasa puca od para, a ustvari ova vlast je došla kada je javni dug bio 16 milijardi evra, a sada je 39 milijardi evra, dok je stopa privrednog rasta bila veća u periodu 2000-2012. nego u periodu 2012-2022. godine“, naveo je Zec.

Dodao je da se istovremeno grade stadioni, a obrazovanje i zdravstvo, kao pretežni deo srednje klase, imaju prosečnu platu ispod republičkog proseka.

Neodrživ model razvoja

Model privrednog razvoja koji je, kako je rekao, doneo stopu rasta, a kojom se vlast ponosi, pokazala je analiza profesora Pavla Petrovića, brzo će biti iscrpljen jer je zasnovan na subvencijama, jeftinoj radnoj snazi i inferiornim i prljavim tehnologijama.

„Najgore je stanje u institucijama, izabrali smo personalni model vladanja pojedinca, a potpuno su atrofirale institucije. Srbija mora da se resetuje i mislim da će taj dan brzo doći“, ocenio je Zec.

Bez podele vlasti i nezavisnosti svake od njih, prema njegovim rečima, nema prosperitetnog i demokratskog društva, uz uslov slobodnih medija i slobodnih izbora.

Sami sebi otrovali obrazovanje

Narastajuće nezadovoljstvo upravo, naveo je Zec, insistira na tim civilizacijskim vrednostima. Ključni problem Srba i Srbije je, prema njegovim rečima, što sebe višestruko precenjuju, a potcenjuju okolonosti u kojima deluju.

„Srbija ima problem sama sa sobom i drugima, i iznutra i spolja, gubi teritorije i stanovništvo a neprekidno proizvodi iluzije“, rekao je Zec.

Škola, Italija

Ocenio je da dok se zemlja ne oslobodi iluzija ne može razmišljati ozbiljno o smeru kojim ide, a da je taj smer do sada bio pogrešan. „Biramo vođe koji nam oduzimaju pravo da mislimo, kritikujemo, predlažemo i kao društvo smo se pasivizirali i slepo ih sledimo“, istakao je Zec.

Najgore stanje je, prema njegovim rečima, u institucijama i one su to sada počele da priznaju. Uništeno je, ocenio je, obrazovanje, u javnim službama i establišmentu postoji prezir prema obrazovanju.

„Sami sebi smo otrovali obrazovanje. Kad društvo uništi školu, uništilo je kreativni potencijal. Drugi veliki problem je demografski, građani se masovno iseljavaju i ti problemi će se još dramatičnije otvarati. Uništavamo budućnost i neprekidno se vraćamo u prošlost“, rekao je Zec.

Bunt studenata

Zec je rekao da nema reči da izrazi do koje je mere vlast neinventivna u objašnjavaju bunta studenata.

„Studenti, koji su na ulici, su studenti fizike, hemije koji uče i koji su uvideli da je obrazovanje uništeno, nisu to studenti izmišljenih univerziteta koji samo čekaju da se uprazni mesto u vlasti“, rekao je Zec.

Naveo je da država nema odgovor na taj bunt, pa traži nove studentske lidere i političare sa kojima će se pogađati i koje će korumpirati.

„Izgeda da takve ne može da nađe, a i kada bi ih našla, stanje je kao bušan lonac, ona začepi jednu rupu, a pukne druga“, rekao je Zec.

Dodao je da je studentima jasno da, ako se nešto ne promeni, njima je put ka inostranstvu jedini izlaz, a taj put nije lak i obećavajući.

Država, to je Vučić

„Predsednik (Srbije Aleksandar Vučić) ima kontrolu i dugo godina je vodio vešt politički marketing, međutim, sam je počeo da izjavljuje da je država on, da je on napravio sve, pa onda je i nadstrešnica njegova. Luj 14 je rekao ‘država to sam ja’ i postao simbol apsolutne monarhije u istoriji. Ta priča da je država jedan čovek znači da ili nema države ili taj čovek nije iz ovog sveta, ili je mesija, a mesije se najavljuju 2.000 godina i još nisu došle“, rekao je Zec.

On je istakao da se ne može amnestirati naučna zajednica, koja se podelila i dodao da je elita ili veliki deo elite izdao narod zbog ličnog komfora, „što je zapanjujuće“.

Moramo se vratiti tradicionalnim vrednostima

Ne može se, kako je rekao, biti srećan i zadovoljan u nesrećnom drustvu. Tužne su, prema njegovim rečima, zemlje u kojima vladajuća elita šalje decu i novac u inostranstvo.

Miodrag Zec

Miodrag Zec (Screenshot YT)

Ovde, u Srbiji, kako je ocenio, mnogi ne vide da, ako društvo teraju u rasulo, neće moći ništa ni lično rešiti i da je samo pitanje vremena kada će neko iz ovog ringišpila ispasti, a kad ispadne čudi se šta se to radi.

Prema njegovom mišljenju, svako društvo se može revitalizovati, samo je pitanje da li požar treba da zahvati celu šumu da bi nikle nove stabljike ili se može aktivirati protivpožarni aparat, na vreme.

„Moramo se vratiti tradicionalnim vrednostima znanja, kompetencija, odgovornosti, vrednostima demokrtskih institucija. Mislim da veliki deo stanovništva počinje da shvata, vide da je provalija ispred“, rekao je Zec.

Saznajte sve o dešavanjima u biznisu, budite u toku sa lifestyle temama. PRIJAVITE SE NA NAŠ NEWSLETTER.

Izvor: Beta

Foto: screenshot, BIZLife, Pixabay, Beta

What's your reaction?

Ostavite komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

developed by Premium Factory. | Copyright © 2020 bizlife.rs | Sva prava zadržana.

MAGAZINE ONLINE