„Galija“ slavi 35. rođendan koncertom u Sava centru

Osnivač i vođa grupe Nenad Milosavljević, početkom sedamdestih, već poznat u Nišu kao kantautor i samostalni muzičar, okupio je rok grupu za učešće u pozorišnoj predstavi „Treća polovina“ niške amaterske pozorišne družine.

Prvu probu održali su 4. januara 1976. godine u prostorijama Doma kulture u Nišu, a dogovor o osnivanju grupe postignut je u poznatoj niškoj kafani „Galija“, čije ime su i preuzeli.
 
Prvi značajan uspeh, „Galija“ je postigla pobedom na Zaječarskoj gitarijadi 1978, nastupivši u sastavu Nenad Milosavljević (vokal, akustična gitara, usna harmonika), Goran Ljubisavljević (gitara), Predrag Branković (bas), Boban Pavlović Čalton (bubnjevi) i Zoran Stanković (klavijature).

Nekoliko meseci kasnije na Omladinskom festivalu u Subotici proglašeni su za „istinsko otkrovenje festivala“, a sledeće godine za PGP RTS objavili debitanski album „Prva plovidba“, sa koga su se izdvojile pesme „Gospi“, „Avanturista“ i „Decimen“.

Iza sebe imaju 14 albuma, pet kompilacija i mnoštvo hitova, koji su ih svrtali u jednu od najpopularnijih grupa na ovim prostorima.

Pre dve godine „Galija“ je objavila kompilaciju „Oženiše me muzikom“ sa 33 numere koje su originalno objavljene na gramofonskim pločama, a povodom proslave 30 godina kontinuirane saradnje sa PGP RTS-om.

Grupa je prošle godine, posle mnogo obećavanja, konačno obradovala fanove novim albumom „Mesto pored prozora“.

What's your reaction?

developed by Premium.rs | Copyright © 2025. bizlife.rs | Sva prava zadržana.

MAGAZINE ONLINE