Srbija na 12. Praškom Kvadrijenalu
Srpski umetnici učestvovaće sa nekoliko programa na 12. Praškom kvadrijenalu, međunarodnoj manifestaciji scenskog dizajna i prostora koja se ove godine održava od 16. do 26. juna.
Kako su najavili organizatori, novo izdanje Praškog kvadrijenala ponudiće više od tradicionalne takmičarske postavke nacionalnih paviljona, u okviru koje je prijavljen rekordan broj učesnika iz 62 zemlje.
Pažnju privlači izložba performansa na otvorenom „Raskršće: Između intimnosti i spektakla“, na kojoj nastupa 30 svetskih umetnika.
U brojnim programima u javnom prostoru publika će videti Prag kroz vizuru savremenih stvaralaca iz oblasti scenografije, arhitekture, dizajna svetla i zvuka, kostimografije, ali i drugih vizuelnih umetnosti.
Srbija učestvuje sa dva velika umetnička projekta: “Izmeštanje” umetničkog direktora Dorijana Kolundžije i “Bez naziva”, autora Jožefa Nađa.
Projekat “Izmeštanje” je platforma u vidu 3-D hologramske instalacije za internet izvođenje uživo. Izgrađena u formi male teatarske scene, platforma kombinuje sredstva internet komunikacije sa digitalnim-virtuelnim prostorom i omogućava umetnicima sa različitih geografskih lokacija da timski kreiraju živo izvođenje sa udaljenih mesta koje će fizički prisutna publika moći direktno da doživi na izložbi.
Nacionalni selektor i kustos je Kolundžija, a koselektori su Ana Adamović i Milica Pekić iz „Kioska – platforme za savremene umetnosti“.
U okviru projekta “Izmeštanje” biće predstavljeni umetnici Dalija Aćin, Siniša Ilić, Bojan Đorđev, Igor Štanglicki, Ana Sofrenović, Dragan Mileusnić, Željko Srdanović, Manja Ristić.