Pridružite se poslovnoj zajednici od 20000 najuspešnijih i čitajte nas prvi

    Cene zlata

    Zašto su cene zlata rekordno visoke?

    Od centralnih banaka do kupaca kompanije Costco, čini se da ovih dana svi kupuju zlato. Cena zlata su u utorak dostigle 2.364 dolara po unci nakon što je dostigla rekordne vrednosti u sedam uzastopnih sesija i trgovala na 2.336 dolara za unci. Na godišnjem nivou cena zlata je porasla za 16,5 odsto. 

    Investitori koji očekuju da će Federalne rezerve sniziti svoju referentnu kamatnu stopu glavna su sila koja podstiče cene zlata, ali taj porast je podstaknut drugim faktorima, uključujući centralne banke — na čelu sa Kinom — koje kupuju zlato kako bi olakšale oslanjanje na američke dolare, piše CNN. 

    Centralne banke vide zlato kao dugoročno sredstvo za skladištenje vrednosti i sigurno utočište u vremenima ekonomskih i međunarodnih previranja.

    Zlato kao otporna investicija

    Zlato se smatra otpornom investicijom. Kada kamatne stope padaju, cene zlata imaju tendenciju rasta, jer poluge postaju privlačnije od sredstava koji isplaćuju prihode poput obveznica. Investitori takođe smatraju zlato kao zaštitu od inflacije, a klade se na zlatne poluge da će zadržati svoju vrednost kada cene porastu.

    Narodna banka Kine kupila je zlato 17. mesec zaredom u martu, dodajući svojim rezervama 160.000 unci, navodi Reuters.

    Za dve decenije biće iskopane sve rezerve zlata u svetu: Pod zemljom u Srbiji skriveno oko 700 tona

    Centralne banke bi možda želele da se „diverzifikuju“ od američkih dolara i kupuju zlato usred geopolitičke neizvesnosti, navodi se u istraživačkoj belešci UBS-a od 9. aprila. Dok Kina gradi svoje rezerve, potražnja podiže cene koje su već podstakli uobičajeni investitori.

    Druge centralne banke, uključujući Indiju i Tursku, takođe povećavaju svoje zlatne rezerve. Rast indijskog BDP-a pokreće te kupovine, navodi UBS.

    Slabi oslanjanje na dolar?

    Centralne banke koje kupuju zlato ukazuju na slabljenje oslanjanja na dolar, kaže Ulf Lindahl, izvršni direktor kompanije Currenci Research Associates. Dolari su sve neprivlačniji za centralne banke koje žele da smanje ekonomsko oslanjanje na SAD, rekao je Lindahl u mejlu.

    Zemlje koje nisu u savezu sa SAD mogu da akumuliraju zlato da bi se „pomešale sa dolarima“ kako bi smanjile ranjivost na sankcije, navodi se u martovskoj istraživačkoj belešci JP Morgan.

    Kupovina centralne banke izazvala je rast cena zlata od 2022. godine, navodi se u belešci. Zlato bi moglo da uđe u jaku eru, jer su kupovine zlata centralne banke 2022. bile više nego dvostruko veće od prosečne godišnje kupovine tokom prethodne decenije, prema JP Morganu.

    Rastu i cene nafte

    Cene nafte su takođe u porastu, što predstavlja pretnju za američku ekonomiju, smatra Mark Zandi, glavni ekonomista u Mudisu. Više cene nafte će verovatno izazvati zabrinutost zbog inflacije, podsticati cene zlata, navodi se u istraživačkoj belešci UBS.

    Saznajte sve o dešavanjima u biznisu, budite u toku sa lifestyle temama. PRIJAVITE SE NA NAŠ NEWSLETTER.

     

    Izvor: BIZLife

    Foto: Pixel

    What's your reaction?

    Ostavite komentar

    Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

    developed by Premium Factory. | Copyright © 2020 bizlife.rs | Sva prava zadržana.

    MAGAZINE ONLINE