Pridružite se poslovnoj zajednici od 20000 najuspešnijih i čitajte nas prvi

    Zašto je imati „siguran posao“ POGUBNO po vašu karijeru?

    U Srbiji posao traži 23 odsto ispitanika, što je manje od svetskog proseka od 42 odsto.

    Interesovanje polovine građana Srbije za promenu posla mogla bi da izazove veća plata (71 odsto), bolji uslovi za razvoj karijere (42 odsto) ili zanimljiviji sadržaj posla (35 odsto), pokazalo je istraživanje „Budućnost zapošljavanja u Srbiji” koje je sproveo Boston Consulting Group.

    „Siguran posao“ je česta floskula koja se upotrebljava kada želimo da označimo nekog ko se nalazi na poziciji u kompaniji, sa dobrom platom i benefitima. Ali da je „siguran posao“ koristan za našu karijeru? Da li i u kom trenutku treba otići korak dalje?

    Napuštanje posla može biti jedna od najstresnijih situacija u vašem radnom veku. Možda ste proveli godine kao deo organizacije, postajući integralni deo njene kancelarijske kulture. Vaše rutine, navike i male dnevne rituale ne nosite sa sobom na novi posao i napuštanje tog tipa poznatog okruženja može biti zastrašujuće čak i za najiskusnijeg radnika.

    Metro, prevoz, ljudi (Unsplash)

    Posao (Unsplash)

    A tu su i lične veze. Ako radite u kancelariji, nesumnjivo ste postali prijatelji — ili barem prijatni poznanici — sa svojim kolegama. Napustiti posao znači oprostiti se od ovih ljudi, od timskog rada i osećaja za saradnju koji ste razvili tokom zajedničkog vremena. Uprkos svemu tome, posao treba menjati, a za to postoje i veoma dobri razlozi.

    Ali neke situacije čine da je osoba koja je okrenuta karijeri gotovo obavezna da promeni posao. Možda ćete naći svoju karijeru u ćorsokaku na trenutnom radnom mestu ili ćete možda moći da ostvarite svoj puni potencijal samo na drugoj poziciji. U ekstremnim slučajevima, možda ćete morati da napustite posao radi svog emocionalnog blagostanja ili bezbednosti. Koliko god da je traumatično napustiti posao, ostanak ponekad može biti još gori.

    Neke situacije su jasnije od drugih, a neke su definitivni znaci da je vreme da okrenete novu stranicu u karijeri. U nastavku vam donosimo najbolje razloge za promenu posla.

    Sticanje šire baze znanja

    Istraživači sugerišu da tipični radnik savlada svoj posao tokom tri godine. Nakon tog trenutka, tempo učenja fokusiranog na industriju i savladavanja veština se usporava. Razumno je, tvrde oni, da promena posla nakon završetka tog trogodišnjeg perioda resetuje i ponovo puni proces, dajući vam priliku da rastete i učite brzim tempom još tri godine na novom poslu.

    Posao

    Promena posla (Pexels)

    Iako trogodišnji rok nije strogo pravilo, on pruža labav vodič i referentnu tačku za procenu onoga što učite na poslu. Da li bi vas promena na novu poziciju u vašoj industriji primorala da naučite nove veštine? Da li bi te veštine mogle da dopune one koje već imate, čineći vas sveobuhvatnijim i sposobnijim profesionalcem? Ako jeste, ovo bi mogao biti dobar razlog da počnete da tražite novi posao.

    Veća zarada

    Nisu sve kompanije stvorene jednake. Isto tako, isti posao u različitim industrijama može biti plaćen potpuno drugačije. Biti svestan ovih razlika — i pronalaženja mogućnosti zbog njih — može pružiti veoma valjane razloge za promenu posla.

    Vaše radne veštine mogu biti mnogo vrednije u jednoj industriji nego u drugoj. Direktor marketinga za malu neprofitnu organizaciju, na primer, može da zaradi znatno manje od direktora marketinga u industrijskom proizvođaču. Ako ste svesni šta vaše kolege u drugim industrijama prave, to vas može upozoriti na ove razlike – razlika u platama ili mogućnostima može biti dovoljna da opravda promenu posla.

    Vaš trenutni posao vam ne predstavlja izazov

    Dolazite na posao i svaki dan vam je isti, unapred poznat. Ništa vas ne pokreće dovoljno, nema izazova. Ovo je trenutak u kojem treba da vam se upali crvena lampica.

    Nesumnjivo ste čuli prijatelje i članove porodice kako pričaju o tome da žele „ugodan“ posao — posao koji je lak, spor i uopšte nije izazovan. Čini se da bi idealan lagani posao bio plaćena dremka, sa dovoljno posla da izgledate zauzeti (ali ne dovoljno da biste bili zaista zauzeti).

    Realnost radnog okruženja je sasvim drugačija. Posao zaista može biti previše lak, sa katastrofalnim posledicama po vašu sreću i razvoj karijere.

    Neki izvori sugerišu da savršen posao uključuje zaista izazovan rad izvan vaše zone udobnosti oko 20 odsto vremena. Ovo je dovoljan izazov da vas drži na nogama, a da ne ostanete preopterećeni i da se ne suočite sa sagorevanjem od stresa

    Vaš poslodavac propada

    Stari kliše o pacovima koji napuštaju brod koji tone nije laskav, ali ima dozu istine u radnom svetu: ako vidite da je vaša kompanija na putu ka finansijskoj propasti, verovatno je pravi trenutak da naći novi posao.

    Postoji mnogo razloga zašto kompanije propadaju. Neki se jednostavno nalaze na tržištima u opadanju i nadmašuju ih konkurenti kako se baza kupaca smanjuje. Drugi ne uspevaju jer lideri donose loše odluke ili jednostavno ne razumeju kako se tržište menja oko njih. U ekstremnim slučajevima, prevara ili nezakonite radnje lidera mogu dovesti posao u opasnost, pri čemu zaposleni na nižem nivou plaćaju cenu kada posao propadne.

    Posao, žene

    Posao, kacelarija (Unsplash)

    Saradnici stvaraju neprijatnu atmosferu

    Svaka kompanija, kancelarija i radni tim razvijaju svoju kulturu rada. Zamislite, na primer, kancelariju punu fudbalskih fanatika, ili zaluđenika za serije. Ova vrsta veze može pomoći kolegama da se povežu i postanu bolji tim, ali takođe može učiniti kancelariju neprivlačnim mestom za autsajdere.

    Ako ste u radnom okruženju u kojem kultura ne doprinosi vašoj produktivnosti, sreći ili udobnosti, razmislite šta je u korenu nelagode. Ako je to nešto generalno neopasno, kao što je ljubav grupe prema fudbalu, na primer, možda možete pronaći druge saradnike koji dele vaš status autsajdera. Ili možda postoje druge teme oko kojih bi kancelarija mogla da razgovara. Može potrajati, ali sa dovoljno strpljenja, možda ćete videti da se kancelarijsko okruženje pomera i fokusira na inkluzivnije teme.

    Vaš posao se fokusira na vaše slabosti

    Možda ste započeli svoj sadašnji posao pod utiskom da će vam to omogućiti da iskoristite svoje jedinstvene snage za ispunjavanje posla. Kada ste počeli da radite i počeli da učite sve detalje svog posla, shvatili ste da umesto da igrate u skladu sa svojim prednostima, pozicija zahteva veštine, snage ili raspoloženje koje nisu u skladu sa onim što jeste.

    Posao, stres

    Posao, stres (Pexels)

    Ako ste u poziciji koja igra više na vaše slabosti nego na snagu, postoji li način da promenite tu ravnotežu? Možda možete naučiti nove veštine koje će vas učiniti pogodnijim za posao i zadovoljnijim u njemu. Možda postoji druga pozicija u kompaniji koja odgovara vašim interesima, a vi možete orkestrirati tranziciju. Međutim, ako je razlika između onoga što treba da uradite i onoga što želite da uradite velika, možda ćete imati koristi od razgovora sa svojim pretpostavljenim.

    Izvor: BIZLife/Mladen Stanković

    Foto: Freepik/Pexels/Unsplash

    What's your reaction?

    Ostavite komentar

    Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

    developed by Premium Factory. | Copyright © 2020 bizlife.rs | Sva prava zadržana.

    MAGAZINE ONLINE