Pridružite se poslovnoj zajednici od 20000 najuspešnijih i čitajte nas prvi

    Za 6 godina zbog nepogoda raseljeno 43 miliona dece

    U periodu od 2016. do 2021. godine u svetu je 43,1 miliona dece i maloletnika bilo interno raseljeno zbog ekstremnih vremenskih nepogoda i elementarnih katastrofa, izazvanih klimatskim promenama.

    Fond za decu UN (Unicef) je 6. oktobra saopštio da je u 44 zemlje u svetu u tom šestogodišnjem periodu svakog dana približno 20.000 dece moralo da napusti svoje domove zbog poplava, nevremena, suša ili šumskih požara.

    Prema analizi Unicefa, zemlje koje su u apsolutnim brojevima registrovala najviše raseljene dece zbog ekstremnog vremena su Kina i Filipini.

    Međutim, najteže pogođena vremenskim nepogodama bila su deca u malim ostrvskim zemljama kao što su Komonvelt Dominika i Vanuatu, gde su uzrok najčešće bile oluje, a u Somaliji i Južnom Sudanu deca su trpela posledice poplava.

    Upravo su olujna nevremena i poplave primorale na napuštanje doma 40,9 miliona dece, ili 95% ukupnog broja raseljene dece između 2016. i 2021. U 1,3 miliona slučajeva uzrok je bila suša, a u 810.000 slučajeva šumski požari.

    Požar, Tasos

    U slučaju šumskih požara, najviše interno raseljenih, više od trećine, registrovano je samo u 2020. godini, i to najviše u Kanadi, Izraelu i SAD.

    Kao primer posebno ugroženih zemalja Unicef navodi Haiti koji se već bori sa siromaštvom i nasiljem, i Mozambik, gde klimatske promene i sa njima povezane česte vremenske nepogode najteže pogađaju upravo najsiromašnije zajednice.

    Direktorka Unicefa Katrin Rasel kaže da su „za one koji su primorani da beže, strah i posledice posebno teške, zbog neizvesnosti da li će se vratiti kući, nastaviti školu, ili biti primorani da nastave da se ponovo sele“.

    „Imamo instrumente i znanje da odgovorimo na taj sve veći izazov za decu, ali postupamo presporo. Moramo da pojačamo napore kako bismo pripremili zajednice, zaštitili ugroženu decu i podržali onu koja su već istrgnuta iz svojih korena“, rekla je Rasel.

    Izvor: Beta

    Foto: Pixabay

    What's your reaction?

    Ostavite komentar

    Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

    developed by Premium Factory. | Copyright © 2020 bizlife.rs | Sva prava zadržana.

    MAGAZINE ONLINE