Pridružite se poslovnoj zajednici od 20000 najuspešnijih i čitajte nas prvi

    Vulin državu uporedio sa Švarcenegerom

    Vlada Srbije naredne dve godine proglasila je godinama borbe protiv sive ekonomije. Usvojen je nacionalni program i to će, kako navode ministri, u narednom periodu biti jedan od njihovih prioriteta.

    300 miliona evra je iznos koji, prema podacima Ministarstva privrede, država svake godine izgubi zbog sive ekonomije.

    Plaćanje poreza, prijavljivanje radnika i izdavanje fiskalnih računa najvažniji su faktori za poboljšanje statistike.

    “Strašno je da ako imate firmu koja recimo 30 odsto radnika ne prijavljuje ili ne prijavljuje punu platu nego prijavljuje minimalac, a onda isplaćuje u kešu.“

    Onda ta ista firma bude brendirana kao društveno odgovorna samo zato što je sredila neko odeljenje u nekoj bolnici. Kada porez koji ta firma treba da plati poštujući zakone može da se iskoristi da se iz budžeta srede tri odeljenja te iste bolnice, kaže ministarka Ana Brnabić.

    Zakonom o inspekcijskom nadzoru omogućen je pojačan rad inspektora na terenu. Oni sada mogu da ulaze i proveravaju i firme i objekte koji rade u sivoj zoni. Veći deo radnika koji su radili na crno prilikom prvog nadzora sada su zaposleni.

    „Država je postala upornija. Što bi rekao Švarceneger `I’ll be back`. Mi se vraćamo. Tako smo se ove godine vratili u julu i septembru kod onih poslodavaca kod kojih smo zatekli tri i više radnika na crno, 2.829 lica je zaposleno. Od njih 2.053 lica je nastavilo da radi. Regulano su prijavljeni. A 221 lice je ponovo angažovano u radu na crno“, kaže ministar rada Aleksandar Vulin.

    Borba protiv sive ekonomije važan je preduslov za unapređenje poslovne klime u Srbiji. Kao glavni razlog poslovanja u sivoj zoni privrednici navode visoke namete.

    Upravo strani investitori ocenjuju da pomaka ima, ali da je u borbi protiv sive ekonomije potrebno preći još mnogo koraka.

    „To nije samo naplata kazni i nije naplata poreza i nije zapošljavanje radnika. Siva ekonomija je nepoštovanje bilo kog propisa. Ako u oblasti bezbednosti hrane ili ekologiji imate firme koje poštuju propise i zbog toga imaju troškove i one koje to ne rade, to vam je siva ekonomija. Sve inspekcije moraju da rade svoj posao, ne samo par njih“, kaže Amelija Pavić iz Američke privredne komore.

    Zbog činjenice da na tržištu kafe čak petina proizvoda dolazi iz sive zone legalni proizvođači ovog napitka predlažu uvođenje akciznih markica.

    Izvor: B92, N1

    Foto: Beta

    What's your reaction?

    Komentari

    • Djordje

      Ne znam, ali ako je stvarno krsio zakon i osnovna ljudska prava, trba mu razbiti p...u. Poyy

    Ostavite komentar

    Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

    developed by Premium Factory. | Copyright © 2020 bizlife.rs | Sva prava zadržana.

    MAGAZINE ONLINE