Pridružite se poslovnoj zajednici od 20000 najuspešnijih i čitajte nas prvi

    Vukašin Stojkov, Startit, za BIZLife: IT sektoru bolje ide kad se država ne meša

    Najava da će Ministarstvo privrede subvencionisati britansku softversku kompaniju “Endava”, na uštrb celog sektora, izaziva brojna reagovanja na društvenim mrežama, a “Startit” je inicirao potpisivanje peticije kojom poziva resorno ministarstvo da otkaže subvenciju da bi se, kako kažu, sačuvala najzdravija domaća privredna grana. U “Startitu” ocenjuju da se strana kompanija nagrađuje za zapošljavanje na tržištu rada na kome ionako nema dovoljno kadra (procenjuje se da nedostaje 30000 ljudi u IT sektoru), kao i da se time ne podstiče zaposlenost jer će oni koji imaju posao, samo promeniti radno mesto. O tome za BIZLife govori suosnivač “Startita” Vukašin Stojkov.

    Čime se, po vašem mišljenju,  država rukovodila kada se odlučila za davanje subvencija velikoj stranoj kompaniji?

    Biram da verujem da su se vodili iskrenom željom da unaprede lošu situaciju sa nezaposlenošću u zemlji. Verujem i da su bili loše informisani — da nisu znali da u IT sektoru praktično nema nezaposlenih, te da su rešavali problem koji ne postoji. Verujem da je tu bilo dobre namere, ali postojanje dobre namere nikako nas ne štiti od loših posledica, kao što može da ih bude u ovom slučaju.

    Kako će to uticati na domaće firme i koga će odluka države najviše pogoditi?

    Teško je reći u ovom trenutku, ali možemo reći da na najglobalnijem nivou ove odluke mogu uticati štetno na sve firme u IT sektoru koje zapošljavaju nove inženjere (a većina ih je takva), koje nemaju pristup subvencijama. Bez obzira na to da li zapošljavate „sirov“ kadar direktno sa fakulteta ili „preuzimate“ kadar od drugih firmi — vi imate značajnu prednost ukoliko na raspolaganju imate više novca za plate i druge uslove. Ono što je ovde poražavajuće jeste to što je to novac od poreza ne samo nas građana već i tih firmi koje se takmiče na tržišnoj utakmici s ovom firmom.

    Kako biste vi, novcem koji Vlada izdvaja za subvencije “Endavi”, ojačali domaći IT sektor?

    Uložio bih ga u kvalitetno i pametno uvođenje informatike u osnovne škole , te investiranjem u razvoj svih fakulteta koji proizvode IT kadar. Zvuči jednostavno ali, nikako nije jednostavno, a vrlo je važno.

    Vidite li, u ovom trenutku, nešto dobro u dolasku engleske kompanije u Srbiju?

    Ova kompanija je u Srbiji više od godinu dana i tu je došla kupovinom poštovane firme “PS Tech”. U njoj rade mnogi sjajni profesionalci,  u njoj su mnogi sjajni kadrovi izrasli i razvili se, i ona je uvek bila pozitivan faktor u domaćem ekosistemu. Dobre stvari su svakako neki novi klijenti i projekti koje će ova firma doneti domaćim stručnjacima, koje zbog svoje veličine verovatno neke druge firme nemaju. Ono što je bitno naglasiti jeste da nije problem u tome što je firma strana, već što je jednoj firmi data prednost nad drugima. Ne želimo da budemo ksenofobi, naravno, problem je pre svega u tome što jednu organizaciju činimo jednakijom u odnosu na sve druge, a to nije ispravan način za izgradnju zdrave privrede.

     Kolika država pomaže domaćim IT firmama?

    Koliko mi je poznato, ne pomaže im uopšte, ali to nije obavezno loša stvar – očigledno su iz godine u godinu same rasle dovoljno da imaju veći izvoz od Fijata i Železare zajedno! I tu dolazimo do bitne stvari. Ako država ne pomaže IT sektor i njemu dosta dobro ide, možda je bolje da se ne bavi njime, jer može da napravi štetu.

    Izvor: BIZLife

    Foto: Medija centar Beograd

    Piše: Nataša Mijušković

    What's your reaction?

    Ostavite komentar

    Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

    developed by Premium Factory. | Copyright © 2020 bizlife.rs | Sva prava zadržana.

    MAGAZINE ONLINE