Pridružite se poslovnoj zajednici od 20000 najuspešnijih i čitajte nas prvi

    Vučić predstavio plan „Srbija 2027 – Skok u budućnost“

    Predsednik Aleksandar Vučić predstavio je plan „Srbija 2027 – Skok u budućnost“ koji ima šest prioriteta: podizanje životnog standarda građana, ubrzanu modernizaciju zemlje, razvoj infrastrukture, industrijalizaciju, poljoprivredu i životnu sredinu, integralni razvoj i EXPO 2027.

    Vučić je rekao da se na tom planu dugo radilo, da je on sveobuhavatan, ambiciozan, rađen „sa mnogo energije, entuzijazma i ljubavi“.

    Predstavljanju plana „Srbija 2027 – Skok u budućnost“ u Palati Srbija prisustvovali su članovi Vlade Srbije, privrednici, rudari, deca koja boluju od retkih bolesti, a na početku skupa intonirana je državna himna Srbije.

    „Sve što smo postigli je ništa u poređenju sa onim što planiramo. Ono što planiramo da uradimo je daleko veće od svega do sada“, istakao je on i dodao da je specijalizovana međunarodna izložba EKSPO 2027 povod da se Srbija unapredi.

    „Ono što je za nas važno je inkluzija. Ono što ćemo reći se odnosi na sve ljude u Srbiji. Oni koji drugačije političke misli, na sve nacije. Svi moraju jednako da učestvuju i da pomognu“, naveo je Vučić na skupu koji je počeo intoin.

    Po njegovim rečima, suština svih projekata je: „uspešna Srbija“, odnosno „Skok u budućnost 2027“.

    2027. će BDP biti možda i 100 mlrd. EUR

    „Videćete kroz projekte: moraćemo više da brinemo o onima koji su najsiromašniji, ili onima koji nisu imali dovoljno šansi u prethodnom periodu. Kao društvo možemo da napredujemo samo ako svima pružimo jedanku šansu“, rekao je Vučić i pozvao privatni sektor da pomogne u realizacija plana razvoja Srbije do 2027. godine.

    „Ukupna vrednost svega što smo stvorili 2023. bila je 33 milijarde evra, a na kraju 2027. bruto domaći proizvod će biti veći od 92,7 milijarde evra. Mogli bi da dođemo i do 100 milijardi evra uz povoljnije geopolitičke uslove. Mi ćemo za četiri godine biti u stanju da na godišnjem nivou stvorimo tri puta veću vrednost nego što smo mogli tada. To nije zabeleženo u istoriji Srbije“, rekao je Vučić.

    „U naredne tri i po godine planiramo da za ove projekte uložimo ukupno 17,8 milijardi evra na nivou godišnjeg budžeta sa svim potrebama Republike Srbije“, rekao je Vučić.

    Dodao je i pored tih ulaganja javni dug u ni jednom momentu ne sme preći 60 odsto BDP-a, a deficit tri odsto.

    2027. prosečna plata 1.400 evra i „kvantni skok“ za penzionere

    „U ovom momentu prosečna plata je 836 evra na nivou Srbije, u decembru očekujemo da bude 958, a u 2025 prvi put će preći 1.000 evra, biće 1.056 na nivou Srbije. Naš je cilj da dostignemo prosečnu platu u decembru 2027. za Srbiju 1.400 evra“, rekao je Vučić.

    Kako je istakao, očekuje se da će do kraja 2027. godine prosečna penzija u Srbiji biti 650 evra. „To će biti kvantni skok, skok u budućnost, za naše penzionere“, rekao je Vučić.

    Istakao je da postoji mogućnost i da minimalac bude povećan na 800 evra, ali bi to donelo mnoge probleme sa investitorima, a „ozbiljna zemlja kao što je Srbija to sebi ne sme da dopusti“.

    Predsednik Vučić je najavio da će u naredne tri godine za više od 200 miliona evra biti povećani budžeti za lečenje retkih bolesti i za inovativne lekove.

    Rekao je da će budžet za te namene prvo biti povećan na 85 miliona evra, naredne godine na 150, da bi treće godine iznosio 200 miliona evra. „Možda ima samo nekoliko zemalja u svetu koje besplatno leče toliki broj bolesnika kao Srbija“, kazao je Vučić.

    Obnova porodilišta i još veći roditeljski dodaci

    Objavio je i odluku da se u naredne četiri godine rekonstruišu sva porodilišta u Srbiji. Najpre u Beogradu, zatim Nišu koje je „u užasnom stanju“, Kragujevcu i Novom Sadu, a u dogovoru s predsednikom Republike Srpske i u Banjaluci.

    Vučić je rekao da očekuje da se u naredna dva meseca završe projekti za beogradska porodilišta u Višegradskoj i „Narodnog Fronta“ na koje se čeka već dve godine.

    Istakao je da će roditeljski dodatak za prvorođeno dete biti povećan sa 378.000 dinara na 500.000 dinara, u skladu s politikom države da se poveća rađanje.

    „Pri rođenju prvo dete će dobijati od države – a ne pričam o dodatnim davanjima lokalnih samouprava, 500.000 dinara, a za drugo će dobijati ne više 460.000, već 600.000 dinara. Za treće i četvrto dete te mere će biti ozbiljnije i dobijaće više novca“, rekao je Vučić i istakao da će majke sa još više dece dobijati dodatne, posebne nagrade.

    Vučić je naglasio da je država „značajnim merama, poboljšanjem životnog standarda i ogromnom ulaganjem u novorođenčad“, uspela, posebno u siromašnijim sredinama Srbije, da promeni sliku upkupnog prirodnog priraštaja.

    „Tako smo stopu ukupnog fertiliteta, koja je bila 1,46, što je na ivici nestanka Srbije, podigli na 1,63, što je loše, ali najmanje loše u čitavom regionu. Naš je cilj da se ta stopa fertiliteta podigne na 1,75 do kraja 2027. godine“, kazao je predsednik Srbije.

    Još ove godine počeće izgradnja 23 vrtića i 67 škola širom Srbije, za koje su već gotovi projekti, izjavio je predsednik Srbije, rekavši da će škole biti izgrađene u više od 55 lokalnih samouprava, a vrtići u više od 18 opština i gradova.

    Putevi, pruge, stadion, metro…

    Predsednik Srbije Aleksandar Vučić najavio je velika ulaganja u lokalne i regionalne puteve.

    „Do 2012. urađeno je samo 596 kilometara puteva, a za poslednjih 11 godina uradili smo 468 kilometara i plan je da u naredne tri godine bude urađeno još 487 kilometara“, rekao je on na predstavljanju projekta „Srbija 2027 – Skok u budućnost“.

    Fruškogorski koridor, ukupno 47,5 kilometara, biće urađen do juna 2026. godine“, rekao je Vučić, dodajući da su u izgradnji tri velika mosta preko Dunava.

    „Potom imamo Dunavski koridor – to završavamo celo do 2026. godine! Obilaznica oko Novog Sada biće urađena za dve i po godine. Mnogo pre Ekspa ćemo ipak završiti autoputa Beograd-Zrenjanin-Novi Sad“, istakao je Vučić.

    Autoput „Osmeh Vojvodine“, dužine 168 kilometara, nazvan po obliku tog puta na mapi koji podseća na „smajli“, kako je najavio, biće urađen do 2026. godine.

    „Mimo budžeta biće uloženo 1,1 milijarda evra za dodatna ulaganja u lokalne i regionalne puteve“, rekao je Vučić i kazao da je u narednom periodu planirana izgradnja i rekonstrukcija više od 2.000 kilometata pruga u Srbiji.

    Nacionalni stadion završiće se do izložbe Exspo 2027, kazao je on, kao i da tek sada počinju radovi na Beogradskom metrou koji će biti vidljivi na više mesta.

    Predsednik je naveo i da će država u narednom periodu mnogo ulagati vodni saobraćaj. „Za godinu i po dana verujem da će biti završene redovne, plovne linije od Apatina, preko Novog Sada sve do Kladova“, rekao je Vučić.

    On je naveo da država želi da sarađuje i subvencioniše privatni sektor koji bi mogao da se uključi u uspostavljenje ovih plovnih linija i pozvao sve zainteresovane da se jave.

    Brnabić: Srbija spremna za veštačku inteligenciju

    Predsednica Vlade Srbije u tehničkom mandatu Ana Brnabić, koja je takođe prisustvovala skupu u Palati Srbija, najavila je da se do 2027. godine planira izgradnja Fakulteta muzičke umetnosti u Beogradu, kao i dodatni aneks Fakulteta likovne i Fakulteta primenjene umetnosti.

    Brnabić je rekla da je 2024. godine planirano da bude završena izgradnja spalionice smeća u Beogradu.

    Prema njenim rečima, Srbija će 2027. godne biti zemlja inovacija i naprednih tehnologija u kojoj će ostajati mladi i vraćati se iz inostranstva jer će imati bolje uslove nego u razvijenim zemljama.

    Ona je rekla da je sektor IT 2012. godine izvezao proizvoda za 375 miliona evra, a prošle godine za oko 3,5 milijardi dinara. „Ono što ćemo uraditi 2027. je kvanti skok jer predviđamo izvoz IT sektora u vrednosti od deset miljardi evra, a u tom sektoru će raditi 140.000 ljudi“, rekla je Brnabić.

    Ana brnabić

    Istakla je da je „izazov broj 1“ za ceo svet veštačka inteligencija i da će zemlje koje ne budu spremne za njeno uvođenje, izgubiti izgube 40 odsto radne snage, ali da je „Srbija spremna“.

    „Srbija je 2019. godine usvojila Strategiju razvoja veštačke inteligencije i osnovala institut u kome rade stručnjaci, među kojima su i oni koji su se vratili iz inostranstva, njih 60“, rekla je Brnabić.

    Dodala je da je 2021. godine kupljen prvi superkompjuter, a 2025. će biti kupljen još jedan i istakla da i najrazvijenije zemlje, kao Ujedinjeni Arapski Emirati, imaju dva superkompjutera.

    Ona je rekla da Srbija spada u 11 zemalja koje su uvele veštačku inteligenciju u obrazovanje i da će država uložiti 70 miliona evra u njen razvoj, ne računajući privatan sektor.

    Srbija će uložiti u naučno-tehnološke parkove od 150 do 200 miliona evra jer će se graditi u Nišu, Kruševcu i proširivati u Čačku, Beogradu i Novom Sadu, rekla je premijerka i navela da će „pobednici u 21. veku“ biti zemlje koje ulažu u superkompjutere i inovacije.

    Istakla je da će se sve automatizovati i najavila osnivanje fakulteta muzičke, likovne i primenjene umetnosti.

    Izvor: Beta

    Foto: Beta, screenshot

    What's your reaction?

    Ostavite komentar

    Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

    developed by Premium Factory. | Copyright © 2020 bizlife.rs | Sva prava zadržana.

    MAGAZINE ONLINE