Vlasnici pumpi nas „pripremaju“ za skuplje gorivo zbog većih akciza
Poskupljenje goriva u Srbiji treba očekivati i sledeće nedelje zbog povećanja akcize za osam odsto, od 1. oktobra, izjavili su danas vlasnici benzinskih pumpi.
Prema rečima vlasnika benzinske stanice Nebojše Atanackovića, prodavci goriva u ovom trenutku ne mogu sa sigurnošću da tvrde da li je deo povećane akcize već uračunat u cenu dizela, koja je u petak, 29. septembra, skočila tri dinara, ili je to samo na osnovu rasta cene sirove nafte, ali je izvesno da cena nije porasla za ceo iznos povećane akcize.
„Akcizu plaća proizvođač ili uvoznik i oni će državi tu vrstu poreza morati da plate od 1. oktobra, od kada važi Uredba o povećanju akciza“, rekao je Atanacković.
Vlada Srbije donela je Uredbu o povećanju akciza za osam odsto na naftne derivate, alkoholna pića duvan i kafu koja je stupila na snagu u nedelju.
Atanacković je rekao da bi cena dizela zbog povećanja akcize za osam odsto trebalo da bude veća za 4,8 dinara, a benzina za 4,6 dinara, a kada se na to uračuna porez na dodatu vrednost, dizel bi trebalo da poskupi nešto manje od šest dinara, a benzin nešto više od pet dinara, samo po tom osnovu.
Dodao je da će taj trošak u krajnjoj liniji platiti potrošači kroz maloprodajnu cenu jer će proizvođač ili uvoznik svakako to ukalkulisati u cenu, samo je pitanje dana.
Vlasnica pumpi „Avia“ Jelena Radun ocenila je takođe da u cenu goriva proteklog petka nije ušao iznos povećanja akcize i da se to može očekivati sledeće nedelje.
Nestašica dizela u Evropi
Generalni sekretar Udruženja naftnih kompanija Srbije (UNKS) Tomislav Mićović izjavio je da je na evropskom tržištu već vidljiva nestašica dizel goriva i da je za tržište sada veoma važno da stabilnost snabdevanja ne bude ugrožena limitiranjem marže.
On je naglasio da u Srbiji i u regionu dizela ima dovoljno, ali da smo mi manje otporni na poremećaje.
„Ukoliko dođe do nekog poremećaja, te rezerve su vrlo limitirane i teško možemo očekivati da bilo ko može tako brzo i lako da nadoknadi nedostajući dizel. Tako da su važne nacionalne zalihe, koje mogu da pomognu u takvim situacijama da se premosti. Za sad nema poremećaja i poremećaji se svakako ne mogu najavljivati“, rekao je Mićović za RTS.
Izvor: Agencije
Foto: Pixabay, BIZLife