
Više od 1.000 kamera u BG, pokrenuta peticija protiv biometrijskog nadzora
Grupa pojedinaca i organizacija okupljena oko portala hiljadekamera.rs pokrenula je onlajn peticiju kojom se od Vlade Srbije, Skupštine Srbije i drugih nadležnih organa traži da bez odlaganja zabrane upotrebu tehnologije za biometrijski nadzor koji ugrožava prava i slobode graađana u javnom prostoru.
Pokretači peticije u tekstu pod naslovom “Ne snimaj mi lice” zahtevaju od Ministarstva unutrašnjih poslova punu transparentnost o kupovini i ceni ove tehnologije i upotrebi sistema koji se sastoji od hiljada kamera na ulicama Beograda.
Kako se navodi, kampanja za zabranu masovnog biometrijskog nadzora u javnim prostorima evropskih gradova pokrenuta je u koaliciji sa Evropskom mrežom za digitalna prava (EDRi) i više evropskih i svetskih organizacija.
„Širom Evrope policija, lokalne vlasti i privatne firme u tajnosti uvode intruzivne, eksperimentalne tehnologije koje mogu da prate, analiziraju i pretvaraju naša lica i tela u digitalne objekte dok se krećemo na javnim mestima. Sačuvajmo javni prostor u kom su naša prava, slobode i društvo zaštićeni“, navodi se u peticiji.
Kako dodaju, pametne kamere za prepoznavanje lica postavljaju se na ulice Beograda bez učešća javnosti, bez razgovora o posledicama koje totalni nadzor može ostaviti na naše društvo.
Popisano 1001 kamera u Beogradu
„Instalacija sistema od početka se sprovodi u suprotnosti sa Ustavom i zakonima. Policija odbija da otkrije detalje sistema i koliko on košta građane Srbije. Ne objavljuje se ni potpuna lista lokacija na kojima su postavljene kamere. Građani su se sami organizovali i pod haštagom #hiljadekamera do sada popisali 1001 kameru na 469 lokacija u Beogradu“, naglašava se u peticiji.
Podsećaju da su javni prostori “mesta za druženje i udruživanje, za susrete i proslave sa prijateljima, za političke rasprave, za protest protiv nepravde”.
“Sve ono što slobodno radimo u gradskim prostorima koji nam svima pripadaju, sada je pod pretnjom stalnog i sveobuhvatnog nadzora. Nikada ne bismo prihvatili da nas neko stalno prati, nadgleda i analizira ko smo, šta radimo, kada i gde se krećemo. Upravo to su procesi ovakvih biometrijskih tehnologija – pretvaraju svakog od nas u potencijalne kriminalce” ističu.
Upozoravaju da istraživanja pokazuju da se ove tehnologije koriste za progon ljudi koji samo koriste svoje pravo da budu slobodni i anonimni na ulici.
“Najmanje 15 evropskih država isprobalo je tehnologije biometrijskog nadzora, kao što je prepoznavanje lica u javnom prostoru. Sa druge strane u SAD, pet velikih gradova je zabranilo upotrebu tehnologije za prepoznavanje lica.Vreme je da dignemo glas i zaštitimo javni prostor kao svoje demokratsko utočište” zaključuje se u peticiji objavljenoj na hiljadukamera.rs.
Za sada imaju 8.170 potpisa, a cilj im je da dostignu 10.000.
Izvor: BIZlife
Foto: Pixabay
Ivica
Bravo i podrška.