Veliki jaz u prihodima u Evropi: U Rumuniji i Srbiji najveće procentualno povećanje
Na Starom kontinentu su razlike u prihodima velike. Stanovništvo zapadnih i nordijskih država ima veće prosečne prihode nego stanovništvo juga i istoka Evrope.
Prema indeksu investicione kompanije Legatum za prošlu godinu, dve trećine najprosperitetnijih zemalja sveta je u Evropi, ali nejednakost postoji širom ovog kontinenta. Prosečni prihodi domaćinstava koji se izdvajaju za potrošnju i štednju značajno se razlikuju među svim evropskim državama.
Evropski zavod za statistiku (Eurostat) raspoloživi prihod domaćinstva definiše kao prihod koji domaćinstvo ima za potrošnju i štednju nakon uplate poreza. Shodno tome, najviši prosečni raspoloživi prihod 2022. godine bio je u Luksemburgu (33.214 evra po stanovniku).
Najniži prosečni raspoloživi prihod bio je u Albaniji (4.385 evra po stanovniku).
Prosečni raspoloživi prihod po stanovniku je u pet nordijskih država bio veći iznad proseka EU. Gledajući procentualno, prosečni raspoloživi prihod se od 2017. do 2022. značajno povećao. To povećanje je u devet članica EU i dve zemlje kandidata za članstvo iznosio 40 odsto, dok je to povećanje u celoj Uniji iznosilo 17 odsto.
Najveće procentualno povećanje je bilo u Rumuniji (101 odsto), zatim u Srbiji (68 odsto) i Litvaniji (66 odsto).
Turska je jedina država u kojoj se u periodu od 2017. do 2022. desilo smanjenje prosečnog raspoloživog prihoda po stanovniku. To smanjenje je iznosilo 1.000 evra ili 27 odsto.
Gledajući nominalno, najveće povećanje prosečnog raspoloživog prihoda bilo je u Luksemburgu (8.995 evra), a zatim u Irskoj (6.181 evro) i Holandiji (5.976 evra).
To povećanje je na nivou cele EU iznosilo 2.802 evra.
Izvor: Euronews
Foto: Pexels, Unsplash
Pingback: U Rumuniji i Srbiji najveće procentualno povećanje - InfoPuls