Pridružite se poslovnoj zajednici od 20000 najuspešnijih i čitajte nas prvi

    Vašington Post: SAD treba da uči od Rusije i to na primeru Srbije

    Vašington Post (VP – The Washington Post) objavio je članak u kojem na primeru Balkana, s posebnim naglaskom na Srbiju, analizira spoljnu politiku Rusije poslednjih godina.

    Zaključak – Zapad, na čelu s SAD-om, mogao bi puno toga da nauči na primeru Srbije, odnosno da bi mogao da shvati način na koji ruska spoljna politika funkcioniše.

    „Ruski uticaj u SAD-u je nešto o čemu itekako vodimo računa“, citira VP neimenovanog američkog obaveštajca.

    A spoljnopolitičku kampanju koju provodi Rusija, u nastavku piše VP, već se godinama može uočiti na primeru Balkana.

    „Tamo postoji percepcija da je Rusija velika sila i snažan saveznik“, stoji u tekstu u kojem se nadalje naglašavaju neke posebnosti u odnosima Rusije prema Balkanu.

    Rusija je velika slovenska država koja vekovima igra važnu ulogu na Balkanu pa je pad Jugoslavije, tvrdi se u članku, bio veliki udarac za uzdrmani Kremlj jer Rusija u toj celoj priči praktično nije imala nikakav uticaj. Ali poslednjih godina Rusija je počela povećavati svoj uticaj u Srbiji.

    „Ruska propaganda uglavnom se fokusira i cilja na Srbe na Balkanu. Glavni način ruske propagande su televizijske mreže i portal Russia Today, kao i servis Sputnik Srbija. Glavna poruka je jasna: između Srbije i Slovena na Balkanu postoji specijalna veza“, objašnjava se u članku u kojem dalje govore o tome kako se u približavanju balkanskih Slovena Rusima koristi zajednička istorija, ali i brojne dnevnopolitičke teme vezane za odnos Zapada prema Balkanu.

    „Ono što Moskva želi da postigne je da dve države imaju vezu starijeg i mlađeg brata“, o odnosu Srbije i Rusije piše VP.

    „Žele da prodaju sliku da Moskva sluša i respektuje kao jednaku vladu u Beogradu, ali i Skoplju i Banja Luci“, kaže autor.

    „Njihova strategija se isplati. Daleko više Srba volelo bi da bude saveznik Rusije, nego da se  uključe u EU. Čak 67,2 odsto Srba vidi zemlju kao prisnu saveznicu Moskve, a ulasku u EU je sklono tek nešto više od 50 odsto. Sa druge strane, pak, savezništvu sa Rusijom se protivi tek 18,8 odsto ispitanih, dok se ulasku u EU protivi gotovo 40 odsto.

    Od svega toga Zapad, smatra VP, može se puno toga naučiti. U prvom redu Balkan se može posmatrati kao testno područje za druge ruske kampanje.

    Izvor: Index.hr

    Foto: Beta/AP

    What's your reaction?

    Ostavite komentar

    Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

    developed by Premium Factory. | Copyright © 2020 bizlife.rs | Sva prava zadržana.

    MAGAZINE ONLINE