Usporite i uživajte u najlepšim „sporim gradovima“ Turske
Privlačeći milione posetilaca godišnje, prelepe provincije na obali Turske nude idilične rute za uživanje u sporim gradovima koji su rezervisani za mirnije i opuštajuće odmore. U sporim (Cittaslow) gradovima Turske, vreme duže traje, poštuje se tradicija, a pejzaži su zadivljujući.
Čudesno bogat turski doručak se služi ujutru, a večeri počinju svežim morskim plodovima sa Egejskog mora, regionalnim jelima od maslinovog ulja i izuzetnim turskim vinima. Izleti brodom, surfovanje, istraživanje drevnih lokaliteta…Sve ovo i još mnogo toga vas čeka u „sporim gradovima“ Turske!
Mirni odmor u provinciji Izmir: Seferihisar i Foča
Smeštena duž Egejskog mora, pokrajina Izmir obuhvata ne samo živahni grad Izmir, već i nekoliko slikovitih destinacija za odmor kao što su: Češme, Alačati, Urla i Kušadasi.
Seferihisar, prvi „spori grad“ u Turskoj i član mreže Cittaslow od 2009. godine, udaljen je manje od sat vremena vožnje od Izmira i oko 20 minuta vožnje od najbliže plaže. Zadržavši svoje lokalne vrednosti i tradicionalni karakter priobalnog naselja, Seferihisar je takođe implementirao inicijative za održivost kao što su ulične svetiljke na solarni pogon i mrežaste kese umesto plastike. Stanovnici uzgajaju biljke od lokalnog semena, a prodavnice nude proizvode iz okoline. Naselje Sigadžik na obali, nekoliko kilometara od centra grada Seferihisara, poznato je po nedeljnoj pijaci smeštenoj u zamku Sigadžik na kojoj trgovci i proizvođači nude raznovrsne lokalne i regionalne proizvode. Okrug Seferihisar, poznat i kao prestonica mandarina, svakog novembra započinje sezonu Festivalom mandarina (tur. Mandalina Senligi). Naravno, ovo područje ima antičke istorijske znamenitosti, uključujući i drevni grad Teos, jedno od najvažnijih naselja Jonske unije.
Nazvana po fokama koje žive duž obale, Foča je mirno naselje koje nudi prepoznatljiv spoj istorije, prirode i mora. Ovo područje je i dalje stanište kritično ugrožene mediteranske foke, dok plaže sa Plavom zastavom poput Eski Foča, Jeni Foča, Bagarasi i Ilipinar nude aktivnosti poput vožnje kanuom, jedrenja i plivanja. Stari grad Foče, Eski Foča, je slikovito naselje sa tavernama na obali mora, pekarama i umiljatim mačkama. Ovo mirno ribarsko selo je takođe poznato po maslinjacima i vinogradima, a crno grožđe Foča Karasi njegov je zaštitni znak. Odličan način da započnete dan u Foči je hrskavim simitom (poznatiji kao đevrek) ili toplim pecivom iz jedne od lokalnih pekara. Uveče, posetioci mogu da uživaju u ukusnim punjenim dagnjama pripremljenim sa dosta limuna, i probaju lokalna vina.
Akjaka: U srcu Mugle
Pokrajina Mugla, na raskrsnici Mediterana i Egejskog mora, dom je popularnih destinacija za odmor kao što su Bodrum, Fetije, Marmaris, Datča i Akjaka.
Okruženo borovim šumama, sa pogledom na zaliv Gokova, seoce Akjaka je izgrađeno na mestu drevnog karijskog naselja zvanog Idima. Na putu do ovog mesta i danas se mogu videti kameni grobovi iz tog doba. Poznato i po rezbarenim drvenim kućama, malo ribarsko selo Akjaka ima sporu, mirnu atmosferu koju upotpunjuju sunce, pesak i more. Jedrenje na dasci, surfovanje zmajem i kajak na moru su samo neke od aktivnosti u okolini, a osim zaliva tu je i reka Azmak. Azmak, velika podzemna reka, meša se sa morskom vodom nudeći plivačima zapanjujuću kombinaciju tople i hladne vode.
Glavni grad mira turske rivijere: Finike
Provincija Antalija, hvaljena po plažama sa Plavom zastavom, ronilačkim mestima i luksuznim odmaralištima, takođe je dom šarmantnih gradova kao što je „spori grad“ Finike. Veruje se da su ovo područje osnovali Feničani u 5. veku pre nove ere kao „Phoinikos“ koji je tokom istorije ugostio brojne druge civilizacije. Najistaknutiji drevni gradovi okruga – Limira i Arikanda – otvoreni su za posetioce. Prelepa prirodna okruženja Finike – šumarci narandže, čiste plaže i tihi tirkizni zalivi privlače veliki broj posetilaca.
Zaliv Andrea Dorija jedan je od najlepših zaliva u provinciji Antalija sa čistom vodom, plažom okruženom bujnim zelenilom, sa povremenim posetama mediteranskih foka i morskih kornjača Caretta caretta. Posetioci mogu da pešače kanjonom Gokbuk i istraže pećinu Suluin koja ima impresivne stalaktite, stalagmite i travertinske bazene. Narandže Finike imaju geografsku oznaku porekla što ovaj okrug čini vrhunskom gastronomskom destinacijom, posebno u pogledu proizvoda kao što su sokovi, džemovi i marmelade.
O Cittaslow konceptu
Festina lente (požuri polako) govorili su Latini, a danas „spori gradovi“ podrazumevaju uživanje u trenutku uprkos modernom, ubrzanom načinu života. Ali, Cittaslow je i koncept koji podrazumeva humaniji i ekološki osvešćeniji način života za sadašnje i buduće generacije. Da bi grad postao „spori grad“ (Cittaslow), njegovo uređenje i način života moraju biti u skladu sa smernicama koje podrazumevaju: Slow Food (specifična filozofija sporog uživanja u hrani, čuvanje tradicije u ishrani, izuzetna briga o načinu proizvodnje hrane i očuvanju životne sredine, zabrana upotrebe GMO u poljoprivredi); projekti reciklaže; zelena ekonomija i ekološka politika (veliki broj zelenih površina i parkova, korišćenje obnovljivih izvora energije, zeleni transport…); očuvanje starih zanata, integracija marginalizovanih grupa stanovništva. Spori gradovi su oni u kojima su njegovi stanovnici i posetioci radoznali u pogledu prošlih vremena, to su gradovi sa netaknutim pejzažima i oni u kojima se neguju kultura i umetnost, stari zanati, kafići i restorani u kojima se uživa u lokalnim jelima i pićima…
Saznajte sve o dešavanjima u biznisu, budite u toku sa lifestyle temama. PRIJAVITE SE NA NAŠ NEWSLETTER.
Izvor: BIZLife
Foto: TGA