Veštačka inteligencija, AI, Amazon

Tehnološki trendovi u 2024: AI, električna vozila, humanoidni roboti

U svetu tehnologije, 2023. će možda ostati upamćena kao godina kada je generativna veštačka inteligencija postala mejnstrim.

Od kompjuterskog koda, preko umetničkih dela, do eseja, generativni sistemi veštačke inteligencije mogu brzo da kreiraju niz sadržaja koji je, iako nije savršen, postao glavni alat u nekim industrijama i profesijama.

Podržan od strane Microsofta, ChatGPT je prednjačio svojim lansiranjem krajem 2022. godine, a rivali se od tada gomilaju, prenosi naš portal WebMind. 

Ovog meseca desio se jedan od najznačajnijih poteza, kada je Alphabet, vlasnik Google-a, otkrio Gemini – veštačku inteligenciju koja će biti integrisana u Google-ove proizvode, uključujući njegov chatbot i pretraživač.

Alphabet tvrdi da je Gemini bolji od trenutne verzije ChatGPT-a.

OpenAI ,,ne spava“

Ali kreator ChatGPT-a, OpenAI, kaže da ne miruje. Obećava moćniju verziju svog softvera sledeće godine.

„Ono što smo danas predstavili izgledaće veoma čudno, u odnosu na ono čime smo trenutno zauzeti“, rekao je izvršni direktor OpenAI Sem Altman u novembru, na konferenciji za programere softvera.

U međuvremenu, investitori ulažu novac u industriju, nadajući se da će podržati sledećeg velikog igrača.

Prema PitchBook-u, širom sveta, kompanije rizičnog kapitala uložile su 21,4 milijarde dolara u generativne AI start-up firme i to samo do kraja septembra.

Poređenja radi, u celoj 2022. godini uloženo je samo 5,1 milijardu dolara, piše BBC.

Srpski frilenseri

 

,,Hladan tuš“ za AI

Ali neki upozoravaju da se ne treba previše zanositi. Ben Vud, glavni analitičar kompanije ,,,CCS Insight“, tvrdi da će generativna veštačka inteligencija imati „hladan tuš“ 2024.

„Nekoliko prepreka će ga samo malo usporiti u kratkom roku“, kazao je on.

On ističe da je veoma skupo razvijati i voditi generativni AI sistem. Zahteva mnogo računarske snage i skupih kompjuterskih čipova kojih nedostaje.

Da bi ublažio te troškove, on predviđa da će se neki AI preseliti na hibridne sisteme, gde se deo obrade obavlja lokalno – na vašem laptopu ili telefonu.

Vud je takođe kazao da bi regulativa i pravne bitke mogle da rashlade trenutnu maniju za generativnom veštačkom inteligencijom.

„Firme bi mogle da dođu u situaciju da ulože gomile novca u usluge koje pokreće veštačka inteligencija, a zatim moraju da povuku deo toga da bi bile u skladu sa regulativom“, dodao je on.

broj radnih sati

ChatGPT (Unsplash)

Električni automobili

U prvom kvartalu sledeće godine milioniti potpuno električni automobil krenuće na puteve u Velikoj Britaniji, prema Schmidt Automotive Research. To će Ujedinjeno Kraljevstvo učiniti drugim tržištem, posle Nemačke, koje je dostiglo taj cilj.

Uprkos tome, očekuje se da će 2024. biti još jedna teška godina za proizvođače električnih vozila.

Krajem 2023. godine, Ford, GM i Tesla su pauzirali planove za proširenje proizvodnje električnih vozila. U oktobru je Mercedes-Benz opisao tržište električnih vozila kao ,,brutalno“, okrivljujući cene i probleme u lancu snabdevanja.

Analitičari ne očekuju da će situacija biti mnogo lakša.

Matijas Šmit, analitičar tržišta automobila, predviđa stagnirajuću godinu za prodaju električnih vozila širom Evrope 2024. Na tradicionalno jakim tržištima poput Nemačke i Norveške on ne vidi skoro nikakav rast.

Međutim, Velika Britanija bi mogla da bude jedna svetla tačka zbog uvođenja vozila sa nultom emisijom. Od januara, nešto više od petine prodatih vozila mora da bude električno, a očekuje se da će cilj od 80 odsto dostići do 2030. godine.

Sve ovo može da bude odlična vest za svakoga ko ima novca da kupi električno vozilo.

„To će biti potpuno tržište kupaca, posebno kada je reč o električnim automobilima, jer proizvođači žure da ispune ciljeve“, istakao je Šmit.

Električni automobil, pravila

Električni automobil, pravila (Pixabay)

Humanoidni roboti

Humanoidni roboti bi mogli da počnu da budu korisniji sledeće godine. Inženjeri u Tesli rade na Optimusu – humanoidnom robotu za koji se nadaju da će uskoro raditi osnovne fabričke poslove.

Video objavljen ranije ovog meseca pokazao je najnoviju verziju Optimusa. U julu je Mask rekao da će Optimus biti sposoban da radi u Teslinoj fabrici 2024.

,,Što se tiče toga kada će moći da uradi neke korisne stvari, prvo ćemo ovo isprobati u našim fabrikama i dokazati njegovu korisnost. Ali mislim da ćemo moći da učinimo nešto korisno u našim fabrikama sledeće godine. Prilično sam uveren u to“, naveo je on.

Robotske operacije, transplatacija

Robotske operacije, transplantacija (Web Mind)

Tesla ima dosta konkurencije na polju humanoidnih robota. Druge firme već imaju zadatke učenja robota u radnom okruženju.

Amazon testira humanoidnog robota u svojim skladištima. Nazvan Digit, robot može da se kreće, uhvati i rukuje predmetima na sličan način kao i čovek.

Razvila ga je Agility Robotics, koja se nada da će sledeće godine isporučiti Digit robote drugim kupcima.

U međuvremenu, u Kanadi Sanctuary AI obučava svog robota, zvanog Feniks, da obavlja specifične zadatke kao što je pakovanje torbi. U 2024. plan je da se proširi spektar zadataka koje Feniks može da obavlja.

Lek za gubitak težine

U svetu farmaceutskih proizvoda, jedan lek se toliko brzo prodaje da se njegov proizvođač bori da zadovolji potražnju.

Lek za mršavljenje Semaglutide, koji se prodaje kao brend Wegovy, postigao je ogroman uspeh, što je njegovog vlasnika Novo Nordiska, nakratko, učinilo najvrednijim u Evropi.

Da bi zadovoljila potražnju, danska firma ulaže milijarde evra u proširenje proizvodnih kapaciteta. Tablete su skoro spremne. Novo Nordisk ne govori kada očekuje da će se to pojaviti na tržištu.

Lek

Tablete (Pixabay)

Danska firma može očekivati da će se sledeće godine pojaviti veća konkurencija.

Lek Mounjaro kompanije Eli Lilly je nedavno dobio odobrenje kao tretman za mršavljenje u SAD i Velikoj Britaniji, a čini se da će uskoro imati odobrenje i u Evropskoj uniji.

U međuvremenu, Pfizer je tražio odobrenje za svoju pilulu za mršavljenje.

Izvor: BIZLife

Foto: Screenshot

What's your reaction?

Ostavite komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

developed by Premium.rs | Copyright © 2025. bizlife.rs | Sva prava zadržana.

MAGAZINE ONLINE