Tatjana Popović: 7 namirnica koje snižavaju šećer u krvi
Ovonedeljna tema prvog health coach-a u Srbiji Tatjane Popović za BIZLife jesu namirnice koje snižavaju šećer u krvi i dijabetes. Evo šta nam savetuje:
Ukoliko imate dijabetes tip dva ili jednostavno želite da držite pod kontrolom šećer u krvi, predstavljam vam namirnice koje će vam u tome pomoći, a učiniće da budete siti duže vremena i time izbegnete gladovanje.
Kada se javlja dijabetes?
Dijabetes se javlja kada pankreas ne proizvodi dovoljno hormona insulina. Insulin nam je neophodan da nosi šećer iz krvotoka u ćelije organizma. Kada šećer uđe u naše ćelije pretvara se u energiju, koja se odmah koristi ili se skladišti za kasnije. Energija podstiče naše telesne funkcije i oslobađa telo od neželjenih materija. Ovaj proces poznat kao metabolizam.
Najčešći uzročnici poremećaja šećera u krvi iz hrane su ugljeni hidrati, poput belog hleba, žitarica, testenina, voća, mleko i slatkiši.
Plan ishrane treba usredsrediti na količinu i vrstu ugljenih hidrata koji pripadaju niskoglikemijskom indeksu. Takođe je važno da uživate u hrani koju jedete, da se ne prejedete, i da vam obroci budu što šareniji, a time bogatiji vitaminima i mineralima.
Evo predloga namirnica koje možete uvrstiti u vašu ishranu:
- Sirovo, kuvano ili grilovano povrće
Povrće daje boju, ukus i teksturu jelu. Opredelite se za ukusno povrće, sa nižim sadržajem ugljenih hidrata poput pečurki, luka, patlidžana, paradajza, kupusa, kelja i tikvica.
Probajte ih u kombinaciji sa prelivima, namazima ili sosovima, kao što su humus, gvakamoli ili salsa. Grilovano povrće pripremajte sa različitim začinima kao što su ruzmarin, crvena paprika i beli luk, koji daju poseban, mediteranski ukus jelu.
- Zeleno povrće
Umesto standardne salate za koju se po običaju opredeljujete, odlučite se za kelj, spanać ili blitvu. Ovo povrće je izuzetno zdravo i ukusno.
Iseckan kelj preliven maslinovim uljem uz malo himalajske soli stavite u rernu i dobićete brzo zdrav i super hrskavi čips.
Zeleniš možete mešati sa raznim grilovanim povrćem radi postizanja različitih tekstura i drugačijeg ukusa vaših standardnih jela i salata. Moj omiljeni način pripremanja zelenog povrća je na maslinovom ulju, uz tri ili četiri čena belog luka, dinstano poklopljeno oko šest minuta, uz vrlo malo vode. Na kraju dinstanja dodajem limunov sok, a potom i himalajsku so, što se savršeno uklapa i zajedno čini ukusan prilog proteinu po vašem izboru.
- Voda, voda, voda!
Prirodna negazirana voda je ključna za održavanje dobrog zdravlja, ali voda sa dodatkom svežeg voća i povrća je zanimljivija. Ukoliko to još uvek niste probali, verujte da se nećete pokajati ako već danas pripremite detoks vodu. Sve što vam je potrebno su iseckani limun, limeta i krastavac, a možete dodati i nanu.
- Dinja ili šumsko voće
Jedna šoljica dinje ili nekog šumskog voća poput malina ili kupina sadrži samo 15 grama ugljenih hidrata. Ovo voće predstavlja zdrave poslastice prepune vitamina i biljnih vlakana.
Za drugačiji ukus, možete probati kombinaciju dinje i šumskog voća sa grčkim jogurtom, ili samo voće staviti u kalup za kocke leda i zamrznuti, i po upotrebi ubaciti u običnu vodu.
- Hrana bogata biljnim vlaknima
Da li vam je dosta prejedanja i pogrešnog izbora namirnica? Probajte mahunarke poput pasulja, graška i sočiva. Možete se čak odlučiti i za crni pasulj u kombinaciji sa sirovim povrćem. Ove namirnice sadrže ugljene hidrate, ali nas čine sitim duže vremena. Ujedno, mahunarke predstavljaju jedne od najzdravijih izvora proteina na našoj planeti.
- Zdrave masti
U zdrave masti spadaju maslinovo ulje, avokado, koštunjavi plodovi i riba. Odličan izbor je losos serviran uz zelenu salatu sa dresingom od maslinovog ulja, limunovog soka i malo himalajske soli.
- Proteini
U proteine ubrajamo mahunarke, ribu, koštunjave plodove, mlečne proizvode, pečurke, jaja. Sve popularniji su, i to sa razlogom, puteri od koštunjavih plodova koji predstavljaju odličnu užinu. Možete se odlučiti za puter od kikirikija, badema ili indijskog oraha. Ove putere kombinujte sa svežom jabukom, ali pritom obratite pažnu na ostale obroke i količinu konzumiranih ugljenih hidrata kako ne biste poremetili šećer u krvi.
[preporucene_vesti ids=“247352, 233882, 237202″]
Izvor: BIZLife
Foto: pixabay
Piše: D.G.